Robert Varon: Yabancılara yapılan konut satışları 2018'de öne çıktı

2018 Türkiye geneli Konut satış istatistiklerinin belli olmasıyla İnşaat sektöründe yabancıya satışlar dikkat çekti. Mar Yapı Genel Müdürü Varon, yabancıya yapılan konut satışlarının altını çizdi.

Robert Varon: Yabancılara yapılan konut satışları 2018'de öne çıktı
Editor: Hakan A.
16 Ocak 2019 - 16:10

KOnut satışlarına ilişkin açıklamalar devam ederken, Mar Yapı Genel Müdürü Varon'dan önemli değerlendirmeler geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Ocak 2019 - İstanbul


Mar Yapı Genel Müdürü Robert Varon: Yabancılara konut satışları her yıl artarak devam ediyor

Türkiye genelinde 2018 yılında 1 milyon 375 bin 398 konutun satışı gerçekleşti. Geçen yıl gerçekleşen 1 milyon 409 bin konut satışına baktığımızda bu yıl satışların yüzde 2,4 oranında azaldığını görüyoruz. 

Döviz kurundaki yukarı yönlü ivme ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle bu yılı sektörümüz durgun geçirdi. Genel olarak yıl içerisindeki ipotekli konut satışlarına baktığımızda ise genel satış rakamları oranında düşük paya sahip olduğunu gözlemliyoruz. Bu da yükselen konut kredisi faizleri nedeniyle kredili konut satışlarına olan talebin azaldığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. 

- 2018 yılı TÜİK konut satış rakamlarını görmek için tıklayın.

Yabancılara yapılan konut satış rakamlarına baktığımızda ise her geçen yıl giderek artan bir grafik var. Ekonomi yönetimimiz tarafından yapılan düzenlemelerle, ülkemizden 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı yapanlara vatandaşlık hakkı tanınmasıyla birlikte yabancılara konut satışları artarak devam ediyor. 2018 yılında yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artış göstermiş durumda. 2019 yılında ekonomideki normalleşme ile birlikte inşaat sektörünün büyümeye devam etmesini i ve konut satışlarının da faizlerin yüzde 1’in altında sabitlenmesi ile artabileceğini düşünüyoruz. Konut talebinin devam etmesi ve sektörün canlılığını koruması için verilen teşviklerin sürekli olması gerekiyor.