Salda Gölü koruma altına alınıyor

Bakan Kurum açıkladı, Salda Gölü Türkiye’nin 17. Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ediliyor. Proje kapsamında 295 kilometrekarelik alan koruma altına alınıyor.

Salda Gölü koruma altına alınıyor
Editor: Hakan A.
01 Şubat 2019 - 22:03

Doğasıyla adından sıkça bahsettiren ünlü Salda Gölü için flaş karar alındı. Burdur ilinde doğa harikası Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan ediliyor. Konuyla ilgili resmi açıklama Bakan Kurum'dan geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Şubat 2019 - İstanbul


Burdur'da bir dizi temaslarda bulunan ve projeleri inceleyen Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum'dan Salda Gölü müjdesi. Bakan Kurum, "Salda Gölü Türkiye’nin 17. Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ediliyor. Proje kapsamında 295 kilometrekarelik alan koruma altına alınıyor." dedi.

Bakan Kurum açıklamasında, "Burdur ili projelerimiz kapsamında yapılacak düzenlemeler çerçevesinde Salda Gölü ve bu bölgedeki düzenlemeler bölgenin istihdamını arttıracak, bu bölgedeki doğayı korumak adına, canlıları korumak adına, bitkileri korumak adına, ve gelecek nesillere de korunarak aktarmak adına özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde Salda Millet Bahçesi yapacağız. Bu da bir ilk olacak. Bu bölgede gelen vatandaşımızın bungalovlarda dinlenmesi, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesin sağlaytacak bir çok projeyi ve düzenlemeyi de yapmış olacağız." dedi. 

Burdur'a iki Millet Bahçesi

Hedeflerinin Türkiye'nin 81 ilinde bir Millet Bahçesi projesi olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, "Burdurumuzda biz iki Millet Bahçesi kazandıracağız. Biri yeni hastane yanında 40 dönümlük bir alan, bir de Salda Gölü etrafında yapacağımız 300 bin metrekareyi bulan bir Millet Bahçesi yapacağız. Bu özel çevre koruma bölgesi ilanı ile birlikte şuan 44 kilometre kare olan göl yüzeyi ile birlikte 295 kilometre kare alanıda korumuş olacağız. Gölün kenarında tamamı etrafında bisiklet yolu projemiz olacak. Bu bisiklet yolunda da vatandaşımız bisikletine binecek, yürüyüş yapabilecek ve bu ortamda her türlü vakti en güzel şekilde geçirebileceği bir proje olarak inşallah gerçekleştirmiş olacağız." diye konuştu.

Türkiye'nin 17'nci özel çevre koruma bölgesi

Salda Gölü ve çevresinde 61 familyaya ait 301 adet sucum ve karasal bitki türünün bulunmasıyla korunması da zorunlu bir alan olarak önümüze çıktığını söyleyen Kurum, "Toplamda şuan Türkiye'de 16 tane çevre koruma bölgemiz var Salda Gölünü'de özel çevre koruma bölgesi ilan ettiğimizde bu sayımız 17 adete çıkmış olacak." ifadelerini kullandı.

 


Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum