Seçim sonrası konut kredisi faiz oranları

Konut kredisi faiz oranları seçim sonrası ne oldu? Seçim öncesi düşme trendinde olan konut kredisi faiz oranları geçen hafta sonuna doğru bir miktar yükselmişti. Pazar günü yapılan yerel seçimler banka faizlerine nasıl yansıdı.

Seçim sonrası konut kredisi faiz oranları
Editor: Hatice Kolçak
01 Nisan 2019 - 13:35

Ocak ayından bu yana konut kredisi faiz oranlarında düşüş devam ediyordu. Geçen hafta seçim öncesi dolarda meydana gelen yukarı yönlü hareketlilikten sonra Mart ayına düşüşle başlayan kredi faiz oranları bir miktar yükselmişti. Kredi kullanarak ev alacak olanlar konut kredisi faiz oranlarını yakından takip ediyor. Merak edilen hafta sonu belediye seçimlerinden sonra bugün konut kredisi faiz oranları ne oldu? 

Son aylarda düşme eğiliminde olan konut kredisi faiz oranları geçen hafta dolarda meydana gelen hareketlilikten sonra bir miktar yükseldi.Kamu bankalarında faiz oranları değişmedi anacak özel bankalar faiz oranlarını 20-30 baz puan artırdı. Pazar günü yapılan ve merakla beklenen belediye seçimlerinden sonra banka konut kredi faiz oranlarında büyük bir değişim gözlemlenmedi. Kamu bankalarında en düşük olan 1.28 faiz oranı halen aynı şekilde devam ediyor.

1 Nisan 2019 itibari ile banka konut kredisi faiz oranlarına bakıldığında, 100 bin TL kredi 1.28 faiz oranı ile 10 yılda toplam 197 bin TL'ye mal olurken aylık taksitler ise 1.635 TL oluyor. Özel bankalarda 1.70 faiz oranı ile 100 bin TL kredi kullanıldığında toplam ödeme miktarı 236 bin TL olurken aylık ödeme 1.959 TL oluyor.

1 Nisan Güncel Konut Kredisi Faiz oranları

Zıraat Bankası  1.28
Halkbank        1.28
Vakıfbank       1.28
Akbank          1.69
YapıKrediBank   1.70
Türkiye İş Bnk  1.72