Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisinden 'müjde'yi verdi! İşte yeni doğalgaz rezervi

Karadeniz Sakarya Tuna 1 sondaj hattında keşfedilen yeni doğalgazın miktarı ne kadar? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Karadeniz'deki yeni doğalgaz keşfinin ayrıntıları açıklandı. Merakla beklenen Başkan Erdoğan'ın yeni "Müjde" açıklaması... İşte son dakika müjde açıklaması ve doğalgaz rezervlerine ilişkin açıklamalar.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisinden 'müjde'yi verdi! İşte yeni doğalgaz rezervi
Editör: Hakan A.
17 Ekim 2020 - 16:30
Enerjide yeni rezervlerin müjdesi gelmeye devam ediyor. Başkan Erdoğan yenüjde için Fatih sondaj gemisinde... Karadeniz açıklarında bulunan doğalgaz rezervlerine yenileri eklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih sondaj gemisine çıkartma yaptı. Hafta içi grup toplantısında bugünü iaşeret eden Başkan Erdoğan'ın müjde açıklaması merakla bekleniyor. Tüm Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak yeni doğalgaz rezervlerine ilişkin açıklamasını beklemeye başladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 17 Ekim 2020 - İstanbul


Karadeniz'de Tuna-1 lokasyonunda çalışmasını tamamlayan Fatih sondaj gemisi, yeni rezerv keşfetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni müjdeyi açıklamak için Fatih Sondaj Gemisi'ne helikopterle giderek, yeni Müjde açıklaması için incelemelerde bulundu.

Türkiye'nin enerji hamlesinde önemli rol oynayan Karadeniz doğalgaz rezervlerinde yeni müjdeler gelmeye devam ediyor. Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Türkiye'de toprak üzerinde doğalgaz ve petrol kaynaklarının aranmasında büyük atımlımlar yapıldı. Türkiye denizde ve karada tüm yer altı enerji kaynaklarını çıkartmak için büyük bir gayretle çalışmasını sürdürüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz ay Cumhurbaşanı Erdoğan tarafından duyurulan Karadeniz Sakarya doğalgaz arama sahasında keşfedilen 320 Milyar metreküp doğalgaz rezervi sonrasında yeni keşiflerin geleceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz hafta Başkan Erdoğan yeni müjdeyi bugün açıklayacağını söylemişti. Milyonlar ekranları karşısında Başkan Erdoğan'ın yaptığı yeni rezerv müjde açıklamasını bekledi.

Helikopterle Fatih Sondaj Gemisine İndi

Türkiye'nin dev enerji hamlesinde satın alınan en büyük yatırımlar arasında yer alan yerli ve mmili gemiler sayesinde gerek Akdeniz'de gerek Karadeniz'de denizin binlerce metre altında yatan kaynaklara ulaşmak ve çıkarmak için gerekli teknolojiler büyük üstünlük sağlıyor. Özellikle sondaj gemilerimiz, bağımsız Türkiye'nin enerji politikalarının yeniden şekillenmesini sağlayacak. Karadeniz serin sularında aylardır görevde olan ve dev doğalgaz kaynaklarına ulaşan Fatih sondaj gemisi bu dev yatırımlardan biri. Bugün öğlen saatlerinde İstanbul Altunizade'den helikopterle havalanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de sondaja devam eden Fatih gemisine iniş yaptı. Yetkililerden bilgi alan Erdoğan, yeni doğalgaz rezervlerine ilişkin "Müjde" açıklaması yapıyor. Enerji Bakanı Fatih Dönmez tarafından karşılanan Başkan Erdoğan'a özel brif verildi.

cumhurbaşkanı erdoğan karadeniz'de fatih sondaj gemisinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya gaz sahasındaki sondaj faaliyetinin tamamlanma talimatını verdi, çalışanlarına seslenerek, 'Milletimize hasretle beklediği müjdeyi sizlerin gayret ve çalışmalarınız neticesinde verdik. Sizlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun' dedi.

85 Milyar metreküp daha keşfedildi

320 Milyar mnetreküp doğalgaz rezervi üzerine yeni keşif olarak 85 Milyar metreküp daha rezerv tespiti yapıldı. 405 Milyar metreküp doğalgaz rezervine ulaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, '2023 yılında bu gazı milletimizin hizmetine sunacağız. Böylece Türkiye tarihindeki en büyük hidrokarbon rezervlerine ulaşmış olacak.' ifadeleriyle müjdeyi açıkladı. 

başkan erdoğan fatih sondaj gemisinde çalışanlara seslendi

Milli Savunma Bakanlığı twitterdan paylaştı

Milli Savunma Bakanlığı'nca, 'Asil milletimizi sevince boğacak, yarınlarımız için gücümüze güç katacak olan yeni müjdeyi heyecanla ve gururla bekliyoruz' paylaşımı yapıldı.

Karadeniz'den çıkarılacak gaz sanayi ve evlerde kullanılabilecek

Konuyla alakalı bir açıklamda MÜSİAD Maden ve Enerji Komisyonu Bşk Dr. Cihad Terzioğlu'ndan geldi. Terzioğlu açıklamasında, 'Türkiye'nin bulduğu ve bulacak olduğu yeni doğalgaz rezervleri, teyit edilmiş bir kalitededir. Dolayısıyla çıkarılan doğalgaz Türkiye'de rahatlıkla sanayide ve evlerde kullanabilecektir.' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum