Son Dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son Dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Piyasalarının gözü kulağı az önce açıklanan Merkez Bankası kararına çevrilmişti. 16 Ocak 2019 Tarihli Para Politikası Kurulu Toplantı Kararı kapsamında Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu.

Editor: Hakan A.
16 Ocak 2019 - 14:08 - Güncelleme: 16 Ocak 2019 - 14:09

 Türkiye'nin ekonomik gündeminde hareketlilik devam ederken, gözlerin çevrildiği kurum ise Merkez Bankası oldu. TCMB PPK kararları belli oldu. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 16 Ocak 2019 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu Kararı kapsamında bugün gerçekleştirilen toplantıya Katılan Kurul Üyeler Murat Çetinkaya (Başkan), Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş olareak açıkladnı.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.