Süleyman Soylu: İstanbul'da 7.5'lik deprem bekliyoruz!

Bakan Soylu’dan olası büyük İstanbul depremi hakkında önemli açıklamalar geldi. Süleyman Soylu, 'İstanbul'da 7,5’lik deprem bekliyoruz' dedi.

Süleyman Soylu: İstanbul'da 7.5'lik deprem bekliyoruz!
Editör: Hakan A.
27 Ocak 2020 - 00:00 - Güncelleme: 27 Ocak 2020 - 00:20

2020 Ocak ayı itibariyle başta Manisa olmak üzere, Elazığ ve Malatya’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında tüm gözler olası İstanbul depremine çevrilmiş durumda. Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki büyük deprem sonrası 3 saat içerisinde deprem bölgesinde olan, 3 Bakandan birisi de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu. An be an gelişmeleri, kurtarma çalışmalarını ve pek çok konuda bizzat sahada uykusuz geçirerek sürdüren Bakan Soylu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Güncel Haberleri  - 25 Ocak 2019 - İstanbul


Korkutan büyük depremlerle karşı karşıya olan Türkiye, Elazığ depremi ile büyük bir sınav verirken, günlerdir depremle yatıp, depremle kalkıyor. 

Türkiye gündemini bir anda değiştiren ve 39 vatandaşın yaşamını yitirdiği, 1607 yaralının olduğu Elazığ depreminin yankıları sürerken, diğer taraftan olası büyük İstanbul depremi tartışmalara açılmış durumda. Devlet kurumları, 6.8’lik Elazığ depremi sonrası oldukça kısa süre içerisinde organize olarak, bölgede enkaz altında kurtarma çalışmalarına başladı. Pek çok yerde eş zamanlı yürütülen organizasyon ile iyi bir sınav veren Devlet, anında müdahale ederek, olay yerinde devletin en üst kademesi ile vatandaşın arasında yer aldı.Elazığ ili, Sivrice ilçesine ilk giden Bakanlardan birisi ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu. Gece gündüz organizasyonları yakından takip eden, halkın için sürekli olan bitenlerle ilgilenen Bakan Soylu, milyonları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. CNN Türk yayınında çarpıcı açıklamlarda bulunan Bakan Soylu, Bu deprem olur olmaz ki biz de İstanbul'da depreme hazırlık toplantısında olduklarını, 7.5 büyüklüğünde olası büyük İstanbul depremine hazırlandıklarını ve bunun için senaryolar hazırladıklarını hatırlattı. 

Bakan Soylu açıklamasında, "Bizler Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde neler yapabileceğimizi değerlendirdiğimiz ve İstanbul'da bir deprem olursa nasıl tedbir alabileceğimiz ve hangi koordinasyonu ne şekilde yapabileceğimize yönelik bizim 28 çalışma grubumuz vardır. İstanbul’daki hangi grubun ne çalışmayı ne şekilde yaptığını incelemek için şuna kadar değerlendiriyoruz. Deprem oldu Topkapı Sarayı’ndaki bütün hazinelerin nasıl korunacağından tutun vatandaşlarımızın toplanma yerlerindeki ihtiyaçlarına kadar çok kompleks bir çalışma bu. İstanbul’da 7,5'lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7,5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin her ilinden yardım yağıyor!

Elazığ depremi üzerinden geçen her gün, ülke genelinde yardımların hızla ulaştırılması için gerek vatandaşlar, gerek STK'lar canla başla çalışmalar yürütüyor. Hemen hemen her ilden yardım tırları, depremden etkilenen bölge halkına ulaştırılmak üzere yollandı. Türk halkı, bir kez daha 7'den 70'e herkesim ile kenetlendi, yardım kampanyalarına akın etti.

Artçı depremler sürüyor

6.8 büyüklüğündeki Elazığ Sivrice depremi sonrası 26 Şubat gece yarısına kadar 1000'den fazla artçı sarsıntı meydana geldi. Bölge gece gündüz sallanmaya devam ediyor.

AFAD 26 Ocak itibariyle Elazığ depremi blançosunu açıkladı

AFAD koordinasyonunda yürütülen müdahale faaliyetleri sonucunda, enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısı 45’tir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 39 olmuştur. Depremden sonra 1.607 vatandaşımız hastanelere başvurmuştur.

AFAD Başkanlığı tarafından bölgeye 7.505 çadır ulaştırılmış olup; ihtiyaç duyulan çadırların dağıtımı ve kurulumu tamamlanmıştır. Hasar tespit çalışmaları kapsamında 1.521 bina analiz edilmiştir. Şu ana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarının sonucu aşağıda sunulmaktadır.
DURUMELAZIĞMALATYATOPLAM
Hasarsız229118347
Az Hasarlı174229503
Orta Hasarlı37138
Ağır Hasarlı116529645
Yıkılan205676
Acil Yıkılacak12-12
TOPLAM5889331.521
 
Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarda 3.433 arama kurtarma personeli ile diğer çalışma gruplarından 192 personel görev yapmaktadır. Profesyonel ekiplere, 108 kişiden oluşan STK ve gönüllü ekipleri de destek vermektedir.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum