Tamer Özyurt: 'Konut faiz indirimlerinin yatırımcıları harekete geçiren gücünü hissettik'

TÜİK konut satış istatistikleri açıklanırken, 2019’da yabancı yatırımcıda rekor satışlara, iç piyasada ise çok önemli gelişmelere sahne oldu. Özyurtlar Holding Patronu Tamer Özyurt, “Faiz indirimlerinin yatırımcıları harekete geçiren gücünü hissettik” dedi.

Tamer Özyurt: 'Konut faiz indirimlerinin yatırımcıları harekete geçiren gücünü hissettik'
Editör: Hakan A.
15 Ocak 2020 - 12:19
Konut satış rakamları ile alakalı açıklamada bulunan Özyurt, “2020, kendi öz kaynaklarımıza döndüğümüz bir dönemin başlangıcı olacak” dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Ocak 2019 - İstanbul


TÜİK 2019 Aralık ayı konut satış istatistikleri açıklanırken, sektörün önde gelen isimlerinden değrlendirmeler gelmeye başladı. 

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Tamer Özyurt, 2019 konut satış rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Gayrimenkul ve inşaat sektörü 2019’da yabancı yatırımcıda rekor satışlara, iç piyasada ise çok önemli gelişmelere sahne oldu. 2019 yılının ilk 7 ayında iç piyasada durgunluğun hâkim olduğu sektörümüzde, bu dönemde yabancıya satışlar tarihimizde benzeri görülmemiş oranları yakaladı. Yıl ortalamasında yabancıya satışlar, yüzde 14.7 gibi önemli bir oran sundu. Yabancıların vatandaşlık hakkı tanıyan 1 milyon dolarlık yatırım şartının 250 bin dolara düşürülmesiyle 2019 yılında 6 bin 85 yabancı vatandaşlık hakkı elde etti. Kamu bankalarının başlattığı, özel bankaların da dâhil olduğu faiz indiriminin etkisiyle iç satışlarda yeniden hareketli bir dönem başladı. İndirimin etkisiyle kredili satışlardaki artış, yüzde 700 seviyesini aştı. Düşük faiz, uzun vadelendirme seçenekleri, yatırımcıları harekete geçirdi. Bu dönem, iç piyasada yılın tamamındaki satışlara çok büyük katkı sağlayarak, yılsonu hedeflerinin tutturulmasında en büyük pay sahibi oldu. TÜİK’in açıkladığı aralık rakamlarına göre satışlarda yaşanan yüzde 47.7’lik artış, 2020’nin hareketli bir yıl olacağını gösteriyor. Yılın başındayken, faiz oranlarının yüzde 0.79’a düşürülmesi çok olumlu bir gösterge. 2029’da satışların yüzde 24.9’unun kredili satışlardan geldiğini düşünürsek, faizlerin düşürülmesi, satışlardaki hareketliliğe dinamizm kazandıracak. 

2019 yılı, derslerle geçen bir dönemdi. Faizlerin yatırımcıları harekete geçiren gücünü hissettik. Döviz fiyatlarına bağlı olarak karlılık dengesi değişime uğradı. Tecrübesiz, krediyle dönmeye çalışan şirketler sektörümüzden çekildi. Aldığımız bu dersler, 2020 yılı ve sonrası için bize yol gösterecek. 2020’de giderek yükselen satış rakamları ile yeni ortaklıkları, projeleri konuşacağız. Yeni dönemde yatırımcılar köklü ve güvenilir, katma değeri yüksek projelere imza atan markaları tercih edecekler.

Önümüzdeki dönemde Türkiye ve dünya; özüne, öz kaynaklarına dönecek. Çünkü son 15 yıldaki para bolluğu bitiyor. Şirketlerin özüne dönmesi öz kaynakları kadar iş yapması anlamına geliyor. 2020 ve sonrasındaki dönem, şirketlerin öz kaynaklarına döndüğü bir dönem olacak. Faiz indiriminin etkisiyle azalmaya başlayan konut stoğunun yerinde oluşan konut ihtiyacını bu şirketler karşılayacak. 

Bu dönemde Özyurtlar Holding olarak imzamızı taşıyan projelerin inşaat süreci hızla ilerlerken, tamamlanan projelerimizin de satışlarında da hız kesmedik. Ödül İstanbul projemizin yüzde 80’inin teslimini tamamladık.  Bahaş Holding işbirliğinde, Esenyurt’ta  inşa ettiğimiz Meydan Ardıçlı projesinin ilk etap teslimlerine yaptık, şubatta 2’nci etap teslimlere başlıyoruz. Projenin ticari alanlarının yüzde 80’inin satışını tamamladık. Projeden daire alan yabancı yatırımcılarımız aracılığıyla 120 yabancı yatırımcı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazandı. Geçtiğimiz aylarda yatırımcılarımıza yönelik “Hemen Tapu, Hemen Teslim” dönemi başlattık. Yeni dönemde var olan yatırımlarımıza ek olarak, yeni yatırımlarımızla sektörün en büyük oyuncularından biri olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum