Tamer Özyurt: `Türkiye yabancı konut alıcısının yakın markajında`

TÜİK tarafında açıklanan konut satış istatistiklerinde öne çıkan yabancıya satış hakkında değerlendirmede bulunan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2017 yılı konut satışlarını değerlendirdi.

Tamer Özyurt: `Türkiye yabancı konut alıcısının yakın markajında`
Editör: Hakan A.
19 Ocak 2018 - 14:54

Konut satış istatistikleri 2017 Aralık ayı ve yıl geneli konut satışları belli olurken, Özyurtlar İnşaat'ın patronu Tamer Özyurt'dan önemli değerlendirme geldi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Ocak 2018 - İstanbul

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2017 yılı konut satış verileri hakkında deerlendirmelerde bulundu. Özyurt, “Türkiye yabancı alıcının yakın markajında" dedi.

Yabancılara yapılan konut satışlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında arttığının altını çizen Tamer Özyurt,  "Biz de satışımızın yüzde 35’ini yabancıya yapıyoruz. Yabancıya 22 binin üzerinde konut satışı rakamını sevindirici buluyoruz" diye konuştu.

Türkiye’nin yabancı yatırımcının yakın markajında olmaya devam ettiğini görüyoruz diyen Özyurt, "2018’de bu satışların katlanarak devam etmesini umuyoruz. Yabancıya konut satışının ihracat kapsamında değerlendirilmesini uzun zamandır dile getiriyoruz. 2012’de çıkan Mütekabiliyet Kanunundan bu yana gündemden düşmeyen bir diğer konu da müktesep hak. Yani bir binaya imar hakkı verildikten sonra bu hakkın hep korunması. Yabancı parasını yatırdığı gayrimenkulde işleyen süreçte netlik istiyor belirsizlik istemiyor. Bu yasadan sonra sektörün yabancıya satışları 5 milyar dolar seviyelerine ulaştı. 200 alt sektörü destekleyen katma değeri yüksek bir sektörün daha çok ilgiyi hak ettiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum