Tamer Özyurt; "Vatandaş giydirilmiş fiyatı yemiyor"

Yeni yatırımlarını, yeni projelerini, yeni ortaklıklarını yeni Holding hakkında bilgiler paylaşan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Ödül İstanbul ve Meydan Ardıçlı projelerinin yanı sıra yeni ortaklığı hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Tamer Özyurt; "Vatandaş giydirilmiş fiyatı yemiyor"
Editör: Hakan A.
16 Mayıs 2017 - 08:02

Özyurtlar Holding 2017'de dolu dizgin ilerliyor. Bugüne kadar 20 bin konut üreten, 15 bin konutu teslim eden Özyurtlar Holding, yeni projeleri “Ödül İstanbul”dan sonra “Meydan Ardıçlı” projesinin ön satışlarına başladı. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 16 Mayıs 2017 - İstanbul

Türkiye'nin en büyük konut üreticilerinden biri olan Esenyurt bölgesinde hayata geçirdiği konut projeleriyle yatırımcısının gözdesi Özyurtlar Holding 2017 yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Özyurtlar Holding statüsüne geçmesiyle, yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye getimek için çalışmalarını sürdürüyor. Yeni projelerine yabancıları ortak edecek olan Holding Türkiye'ye döviz girdisi sağlayacak.

Özyurtlar Hoılding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, emlak editörlerine yönelik düzenlenen basın toplantısında yeni projeleri ve sektör hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. 
 
Toplam 650 milyon dolarlık yatırım

Körfez yatırımcısına önemli ölçüde konut satan Özyurtlar Holding, 2017 yılında satışlarının yüzde 50’sini yabancılara satmayı hedefliyor. Şirket, 2015 yılında satışlarının yüzde 42’sini, 2016 yılında yüzde 28’ini yabancılara sattı.Holding’in devam eden ve yapacağı konut yatırımlarının toplamı 650 milyon dolar. Bunun 250 milyon doları Ödül İstanbul projesine ait.
 
Projelerimize Katar ve Suudi Arabistan’dan talep var

Esenyurt bölgesinde yaptığı konut projeleriyle  adından söz ettiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “ 30 yıllık şirket geçmişimizin 10 yılı inşaat yapmakla geçti. Diyebilirim ki şirketin en sağlam ayakları yere basan dönemindeyiz.Yeni girişimlerimiz var.  Son bir iki yıldır Holding olma düşüncemiz vardı. Yabancı yatırımcılardan projelerimize yatırım yapmak için müracaatta bulunanlar vardı. Fakat tüm projelerimiz tek şirket çatısı altında olduğu için mümkün değildi. Holding çatısı altında her proje için bir şirket kurarak projelerimize yatırım yapmak isteyenlerin önünü açıyoruz. İstediğimiz takdirde yerli ve yabancılardan projelerimize ortak alabileceğiz. Katar ve Suudi Arabistan’lı şirketlerden talep var onlarla görüşüyoruz.” dedi.
 
"İki yolumuz vardı biz hızlanmayı seçtik"

15 Temmuz darbe girişiminin travma olduğunu ve piyasaların kan kaybettiğini dile getiren Tamer Özyurt, “ İki yolumuz vardı ya ağır davranacaktık ya da projelerle hızlanacaktık. Biz projelerimizi bitirmeyi ve hızlanmayı seçtik. 4 yarım kalan projeyi tamamladık. Doğru da yaptık. Yılbaşı gecesi Reina katliamı ile zaten durağan olan sektör daha da yavaşladı. Yılbaşına kadar yabancılara satış azalmıştı bu katliamdan sonra daha bir yavaşladı.” açıklamasını yaptı.


 
Körfez yatırımcısı 100 bin -200 bin dolar bandına ev alıyor

Körfez yatırımcısının Türkiye’yi rol model aldıklarını, Avrupa’ya dönen yüzü olarak gördüklerini ifade eden Özyurt, Körfez yatırımcısının Türkleri sevdiğini ve Cumhur Başkanı’na destek ve sempatiden dolayı yatırım yaptıklarını söyledi. Ortalama 100 bin -200 bin dolar bandında yabancılara ev sattıklarını dile getiren Tamer Özyurt, körfez yatırımcısı bir ayağının Türkiye’de olmasını istiyor.” dedi.
 
Körfezde acentaları arttırdık

Tamer Özyurt “Körfezde acenta sayılarımızı artırdık ciddi yatırımlar yaptık. Bunun sonuçlarını da referandum sonrası almaya başladık. Yerli piyasadan daha önce yabancı sayısında daha fazla satışta artış oldu. Yerli piyasada bir yıla yakın bir donma vardı. O da referandum sonrası açılmaya başladı fakat yavaş oluyor.” açıklamasını yaptı.
 


"Vatandaş giydirilmiş fiyatı yemiyor"

Konut alıcılarının bilinçlenmeye başladığını artık giydirilmiş fiyatlarla satılan konutları almadığını dile getiren Özyurt “ Nasıl ki konutta niteliği sorguluyorsa bu insanlar artık fiyatı da sorgulamaya başladı. Biz de geçen seneye kadar giydirilmiş fiyatla sıfır faiz kampanyaları yapmıştık. Pazarlamada bu silahlarımızı kullanmıştık ama bütün şirketler bu silahları kullanmaya başlayınca vatandaş ta bilinçleniyor. 60 ay sıfır faiz, 120 ay sıfır faiz fiyatlarının artık sıfır faiz olmadığını biliyor. Bunları artık yemiyor. Biz biraz artık eskiye döndük. Nakit fiyatla ev satardık. Vatandaş ne kadar nakit veriyorsa kalanı ise vadelendiriyorduk. Şimdi o sisteme geçtik. Çıplak fiyatı sunuyoruz onun üzerine diyoruz ki ne kadar vadelendirme yapmak istiyorsan o kadarı yapalım. Diğer firmalarda bizi takip edecektir diye düşünüyorum. O dönem kapandı, bu sistem tutmaya başladı. Son projelerimizde uyguluyoruz son derece başarılı olduğunu gördük.” dedi.
 
Metrekaresi 20 bin TL’ye alıcı yok

Piyasada lüks konut stoğunda ciddi sıkıntı olduğunu dile getiren Tamer Özyurt “ Baktığımda lüks konutta ciddi sıkıntı var. Uygun fiyatlarla satılan konutlara halen talep var. Ödül İstanbul projemize olan talep bunu gösteriyor. Her yıl 500 bin konuta ihtiyaç var ama yapılan konutlara baktığımızda bunu karşılamıyor. Vatandaşın gelir durumuna bakarsak yüzde 95’i asgari ücretin biraz üzerinde 2 - 4 bin aylık gelir  elde ediyor.  Bu gerçek varken metrekaresi 10 -20 bin liraya konut alacak insan sayısı ölçülü. Üretilen konut sayısı ile ihtiyaç duyulan konut sayısını karşılaştırdığımızda bir balon yok. Ancak üretilen lüks konutları alacak gelir düzeyine sahip insan yok. Ekonomik konut üretmek için idealist bir görüşe sahip olmak gerekiyor. Biz şirket olarak bu görüşle konut yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Toplam 650 milyon dolarlık yatırım

Körfez yatırımcısına önemli ölçüde konut satan Özyurtlar Holding, 2017 yılında satışlarının yüzde 50’sini yabancılara satmayı hedefliyor. Şirket, 2015 yılında satışlarının yüzde 42’sini, 2016 yılında yüzde 28’ini yabancılara sattı.Holding’in devam eden ve yapacağı konut yatırımlarının toplamı 650 milyon dolar. Bunun 250 milyon doları Ödül İstanbul projesine ait.
 
Meydan Ardıçlı, metrekare fiyatı 4 bin TL’ye satışta

Bahaş Holding ile ortak yapılan proje 1700 konuttan oluşuyor. Önemli ölçüde ticari bölümlerin yer aldığı proje 70 bin metrekare alan üzerinde Özyurtlar Holding ve Bahaş Holding imzası ile hayata geçiriliyor. Proje Esenyurt Doğan Araslı Bulvarı Merkez Caddesi üzerinde inşa edilecek. Esenyurt’un kalbinde yapılan Meydan Ardıçlı projesinin Esenyurt’a yeni bir kimlik kazandıracağını dile getiren Tamer Özyurt, projeye yoğun bir ilginin olduğunu söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum