Tatil bölgelerinde emlak sektörü canlandı! Hamburger’in 240 TL...

Tatil bölgelerinde emlak sektörü canlandı! Hamburger'in 240 TL olduğu Çeşme'de konut fiyatlarıda uçtu

Hürriyet Emlak verilerine göre yazla birlikte tatil bölgelerinde emlak sektörü canlanırken, Çeşme’de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 7 bin TL oldu

25 Temmuz 2017 - 11:51 - Güncelleme: 25 Temmuz 2017 - 11:59

Yazlık yerlerde emlak fiyatlarında yükseliş ve hareketlilik dikkat çeken boyutlarda. Hürriyet Emlak verilerine göre, Kuşadası’nda 1.999 satılık yazlık ve 65 satılık otel ilanı çıktı. Bu rakamlar ile Kuşadası, diğer tatil bölgeleri arasında ilk sırada yer aldı. Marmaris de 65 satılık otel ilanıyla dikkat çekti

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Temmuz 2017 - İstanbul

Emlak sektörünün önemli ilan sitelerinden Hürriyet emlak verileri kapsamında hazırlanan raporda, yaz aylarıyla birlikte özellikle yazlık bölgelerde önemli artışların olduğuna dikkat çekildi.

Marmaris’teki küçük otel işletmelerine ilgi azalırken, bu bölgedeki yazlıklara olan talep arttı. Kentsel dönüşümün de etkisiyle birlikte Marmaris’teki yazlık fiyatları yükseldi. Bodrum, 171 adet satılık turistik arsa ile ilk sıraya yerleşti. Özellikle emekli yazlıkçılar Bodrum’daki yazlıklara yoğun ilgi gösterirken, yatırımcılar da tercihlerini bu bölgedeki arsalardan yana kullandı.

Hamburger’in 240 TL’ye satıldığı Çeşme’de konut fiyatları dudak uçuklatıyor

Yaz aylarıyla birlikte tatil bölgelerindeki fiyatlar artarken, son bir yıllık değişime bakıldığında da pek çok bölgede artış görüldü. Kuşadası’ndaki satılık konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 11 arttı. Bölgedeki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.907 TL’den 2 bin 120 TL’ye yükseldi. Çeşme’de son bir yıl içinde satılık konut fiyatları yüzde 25, kiralık konut fiyatları ise yüzde 12 arttı. Çeşme’de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 5 bin 616 TL’den 7 bin TL’ye yükseldi. Bu rakamlar, satılık konutta metrekare ortalama fiyatı 4 bin 541 TL olan İstanbul’un oldukça üzerinde seyretti. Foça’da ise satılık konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 26 artarak metrekare ortalama fiyatı 2 bin 500 TL’den 3 bin 158 TL’ye ulaştı. Bodrum’da ise son bir yıl içinde Bodrum’da satılık konut fiyatları yüzde 11 artış gösterdi. Bölgedeki konutların metrekare ortalama fiyatı 4 bin 850 TL’den 5 bin 392 TL’ye yükseldi. Ayvalık’ta da satılık konutların son bir yıl içindeki yükseliş oranı yüzde 25, kiralık konutların yüzde 30 oldu. Öte yandan fiyat artışları özellikle Mayıs ayından itibaren hızla yükselişe geçti.

Haziran ayı ile birlikte Türkiye’deki tatil bölgelerinde emlak sektörü daha da canlandı. Pek çok bölgede satılık ve kiralık konut fiyatları artış gösterdi. Çeşme’de son bir yıl içinde satılık konut fiyatları yüzde 25, kiralık konut fiyatları ise yüzde 12 arttı. Çeşme’de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 5 bin 616 TL’den 7 bin TL’ye yükseldi.

Bu rakamlar, satılık konutta metrekare ortalama fiyatı 4 bin 541 TL olan İstanbul’un oldukça üzerinde seyretti. Kuşadası, satışa çıkarılan 1.999 yazlık ve 65 otel ilan sayısıyla Türkiye’deki tatil bölgeleri arasında en çok ilana sahip olan bölge oldu. Türkiye genelindeki satılık ilanlar arasında yazlıkların ortalama fiyatı 445 bin 743 TL, otellerin 58 milyon 719 bin TL, turistik arsaların ise 18 milyon 312 bin TL olarak hesaplandı.

Yatırımcıların rotası yazlık bölgelerde

Yaz aylarında gayrimenkule yatırım yapanların rotası yazlık bölgelere çevrildi. Kuşadası, Çeşme ve Bodrum gibi bölgelerde rekabet daha da arttı. Özellikle lüks otel projeleri, bu bölgelerdeki emlak sektörünü hareketlendirdi. Marmaris’te ise küçük otel işletmeleri düşüşe geçerken, gayrimenkule yatırım yapmak isteyen pek çok kişi yazlıkları tercih etti. Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, yazlık bölgelerdeki hareketliliği değerlendirdi. Çelik, “Türkiye genelinde turizmin yavaşladığı düşünülse de, tatil bölgelerimize yazla birlikte canlılık geldi. Hem büyük kentlerden kıyı kentlerine tatile gidenler hem de yatırımcılar bu bölgelerden asla vazgeçmiyor. Özellikle yazlığa yatırım yapmanın diğer konut tiplerine göre daha ekonomik olduğu biliniyor. Bu nedenle yazlıklar, her gelir grubuna kazançlı ve kolay bir yatırım aracı olarak görülüyor. Hürriyet Emlak’ta yer alan binlerce yazlık, otel ve turistik arsa ilanı yatırımcıları bekliyor,” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..