TCMB Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlık para transferi sağlayacak

Merkez Bankası tarafından alt yapısı hazırlanan Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sayesinde para transferi saniyeler içinde gerçekleşecek.

TCMB Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlık para transferi sağlayacak
Editör: Hakan A.
12 Kasım 2020 - 11:13
Merkez Bankası yeni bir uygulama ile para transferini saniyelere indirgeyen sistemi devreye almaya hazırlanıyor. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi hazırlıkları kısa süre içerisinde tamamlanacak.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 12 Kasım 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir. 

FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.


FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum