Temmuz Ayı Kira Artış Oranı Belli oldu

Kira sözleşmesi dolanlar bu ay ne kadar kira artışı veya kira zammı yapacaklar belli oldu. Temmuz ayında kira artışı yapacaklar için kiraz zammı ne kadar olacak. Detaylar haberimizde..

Temmuz Ayı Kira Artış Oranı Belli oldu
Editör: Hakan A.
03 Temmuz 2019 - 10:31

Kira artışı ya da kira zammı yapacak milyonlarca kiracı ve ev sahibi her ay yeni oranların açıklanmasını bekliyor. TÜİK tarafından her ay açıklanan TÜFE oranlarına göre kira artışı yapılıyor. Temmuz ayında ne kadar kira artışı yapılacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranını açıkladı. Temmuz ayında kira artışı yapacak olanlar, TÜİK tarafından bugün yayınlanan Haziran ayına ait TÜFE oranına göre kira oranlarına zam yapacaklar.

Kira artış oranları 2019 yılı Ocak ayından bu yana TÜFE'ye göre yapılıyor. Resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile TÜFE 12 aylık ortalama orana göre kira zam oranlarının belirlenmesi gerekiyor.

Kira zam oranlarında üst sınır olarak kabul edilen TÜFE 12 aylık ortalama oranlarına göre kiracı ve ev sahipleri anlaşabilirler. Ancak anlaşmalar TÜFE 12 aylık ortalamaların altında da piyasa da kabul ediliyor ve uygulanıyor.Tüketici Fiyat Endeksi, Haziran 2019

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,03 arttı

TÜFE'de 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,01, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,72 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,88 artış gerçekleşti.

Böylece kira artış oranı Temmuz ayı için, TÜFE on iki aylık ortalamalara göre %19,88 olarak kullanılacak.

Temmuz ayında uygulanacak kira artış oranı hesaplaması

Kira rakamı : 1000 lira
Kira zammı : % 19,88

Kira zammı : 199 lira
Yeni kira oranı : 1.199 lira olacak

YORUMLAR

  • 0 Yorum