THY dolulukta rekor kırıyor

THY dolulukta rekor kırıyor

Türkiye'nin Dünyaca ünlü havayolu markası Türk Hava Yollar, yolcu doluluğunda önemli rekorlar kırmaya devame diyor. THY, 2017 yılına kıyasla rekor yolcu trafiğine ulaştı.

Editor: Hakan A.
10 Kasım 2018 - 08:13

İstanbul Havalimanı için özel hazırlıklarını sürdüren THY, 31 Aralık tarihinden sonra tüm iç ve dış hat uçuşlarla Yeni Havalimanını tam kapasite kullanmaya başlayacak. Şirket doluluk oranlarıyla büyük dikkat çekiyor. Avrupa havacılığında geçtiğimiz ay ödül alan Türkiye'nin gurur markası THY, uçuşlarında rekor yolcu kapasitesi ile bir kez daha dünya gündeminde...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 10 Kasım 2018 - İstanbul


Türk Hava Yolları (THY) geçen ay taşıdığı yolcu sayısı ise 2017 yılının aynı dönemine oranla yüzde 5 artışla 6,5 milyon rakamına yükseldiğini açıkladı. THY'nin 2018 Ekim ayında dolulukta 2 puan daha artarak yüzde 83,4'e ulaştığı kaydedildi.

THY yolcu sayısı verilerine göre, 2018 Ekim verileri gösteriyor ki yolcu sayısındaki artışları sene sonuna kadar sürecek. Dış hat doluluk 3 puanlık artışla yüzde 83,2 olarak gerçekleşirken, iç hat uçuşlarda ise yüzde 85,1 doluluk oranına ulaşıldı. Dıştan dışa transfer yolcu sayısında yaklaşık yüzde 7'lik bir artış yaşandı. Dıştan dışa transfer yolcu hariç yurt dışı yolcu sayısında ise yüzde 8'lik bir artış yaşandığı kaydedildi.

Kargo ve posta hacmi geçen aylardaki çift haneli büyüme trendine devam ederek, 2017'nin yılın aynı dönemine göre yüzde 24 arttı. Kargodaki bu büyümeye yüzde 42 ile iç hatlar, yüzde 35 ile Afrika, yüzde 30 ile Kuzey Amerika ve yüzde 24 ile Avrupa katkı sağladı.

Ekimde yolcu doluluk oranında Afrika'da yaklaşık 7 puan, Kuzey Amerika'da 4 puan, Avrupa ve Uzak Doğu'da ise 3 puan artış gerçekleşti.