TOKİ, alacaklarında enflasyonu sabitledi

TOKİ'den ev sahibi olanları yakından ilgilendiren müjdeli haber Başkan Turan'dan geldi. TOKİ Başkanı Turan, enflasyon artışından vatandaşın etkilenmemesi için artışı yüzde 4'te sabitledi.

TOKİ, alacaklarında enflasyonu sabitledi
Editor: Hakan A.
05 Kasım 2018 - 07:20

Türkiye'nin sosyal konut üreticisi Toplu Konut İdaresi, ev sahibi olmuş on binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren bir karara imza attı. TOKİ'den ev almış halen taksitlerini ödemeye devam eden vatandaşların enflasyondan etkilenmemeleri için artış oranını yüzde 4 olarak belirledi. İşte çok sayıda ev taksidi ödeyen TOKİ sakinlerini ilgilendiren o haberin ayrıntıları.

Emlak Pencerem / TOKİ Haberleri  - 5 Kasım 2018 - İstanbul


Toplu Konut idaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından alınan son kararla idareden ev almı, taksitlerini ödemeye devam edenler için önemli bir enflasyon kararı aldı. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ'den daha önce konut almış dar gelirli vatandaşlardan gelen yoğun talep neticesinde dönemsel artış oranlarında önemli bir düşüş yaptıklarını söyledi. Başkan Turan, "TOKİ’den konut, iş yeri ve arsa alan vatandaşların geri ödemelerinde 6 ayda bir uygulanan dönemsel artış oranını 2019 yılı için sabitledik. TÜFE ve Yİ-ÜFE oranlarının altına çektik." dedi.

TOKİ'den ev almış, iş yeri almış vatandaşlar için enflasyondan etkilenmemeleri adına TÜFE ve Yİ-ÜFE'nin altına rakamların çekildiğini söyleyen Turan, "Artış oranlarımızı memur maaş artış oranı için yüzde 5, Yİ-ÜFE oranı için yüzde 6 ve en düşük oran için ise yüzde 4 olarak belirledik. 2019 yılından sonraki dönemlerdeki dönemsel artışı ise mevcut ekonomik şartlara göre yeniden belirleyeceğiz. 2019 yılında ocak ayında yüzde 4 ve Temmuz ayında yüzde 4 olmak üzere yıllık yüzde 8 artış oranı uygulanacak. İdareden arsa satın almış olan vatandaşlarımızın borçlarına 2018 yılında yüzde 23,71 olan Yİ-ÜFE oranını uygulandı. Ekonomik koşullar altında bu oranda da 2019 yılı için sabitliyoruz. 2019 yılında Yİ-ÜFE oranını yüzde 6'dan uygulayacağız. Böylelikle yılda yüzde 12'lik bir güncelleme olacak" ifadelerini kullandı.