TOKİ geniş ailelere 2016'da daha fazla önem verecek! Emeklilere, engellilere TOKİ müjdesi...

TOKİ'den her aileye yönelik proje var! 2016'da çalışmalarına hız veren TOKİ yeni projelerinde aile yapısı daha fazla ön planda tutulacağı açıklaması gelirken, emekliye, şehit ailelerine, dar gelirliye, engelliye kontenjan ayırmaya devam edecek. İşte 2016 yeni TOKİ projeleri bilgileri.

TOKİ geniş ailelere 2016'da daha fazla önem verecek! Emeklilere, engellilere TOKİ müjdesi...
Editör: Hakan A.
14 Ocak 2016 - 09:28

TOKİ'den her aileye yönelik proje var! 2016'da çalışmalarına hız veren TOKİ yeni projelerinde aile yapısı daha fazla ön planda tutulacağı açıklaması gelirken, emekliye, şehit ailelerine, dar gelirliye, engelliye kontenjan ayırmaya devam edecek. İşte 2016 yeni TOKİ projeleri bilgileri.

Hükümet tarafından müjdeleri verilen, milyonlarca yaşlının torunları ve çocuklarıyla bir arada yaşayabileceği "konut" projesi için düğmeye bastı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yapılacak konutlarda yaşlılara da özel kontenjan ayrılması ve konutların yaşlının ailesine yakın bir yerde olacak şekilde düzenlemesi için anlaşmaya vardı. Edinilen bilgiye göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, yeni projeyi AK Parti'nin geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Afyon kampında açıkladı. Bakanlık, yaşlıların birinci ve ikinci kuşak torunlarıyla birlikte olmak istediğini, yapılan sosyal konut projelerinde bunun gözetilmesinin iyi olacağını geçtiğimiz aylarda TOKİ'ye önerdi. Denizbank'ın da kullandırdığı emekli kredisinin bu alana yönlendirilmesi planlandı. 
 
% 10 KONTENJAN 
 
Daha önce engelliler için uygulanan özel kontenjan ilk kez yaşlılar için de hayata geçirilecek. Yaşlılara tüm TOKİ konutlarında yüzde 10'luk kontenjan ayrılacak. Evler de yaşlıların kullanımına uygun olacak. Örneğin, mutfak dolaplarının yüksek olmaması, tuvaletlerde yaşlının tutunacağı destekler bulunması gibi düzenlemeler yapılacak. 

- 2016 TOKİ projeleri

*** TOKİ'den ev almaya uygun musun? (TIKLA ÖĞREN)

İşte TOKİ'den ev sahibi olmanın formülü!

- 15 SORUDA DOĞRUDAN İDARE UYGULAMASI OLAN EMEKLİ KONUT PROJELERİ

- 15 SORUDA EMEKLİLERİMİZİN TALEBİ İLE OLUŞTURULAN KONUT PROJELERİ

- 10 ADIMDA TOKİ'DEN NASIL EV SAHİBİ OLUNUR?

- TOKİ EMEKLİ EVLERİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR, NEREDEN, NASIL YAPILIR?

- TOKİ'DEN 17 İLDE EMEKLİYE EV

- Erzincan'a TOKİ'den 263 konut

TOKİ 2016 yılına hızlı başladı. Yeni projeler için çalışmalar sürdüren TOKİ Erzincan konut projeleri kapsamında 263 konut ve bir ticaret merkezi için ihaleye gidiyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Erzincan’ın İliç ilçesinde yerel mimaride inşa edilecek 263 konutun ihalesi yapıldı. 13 Ocak 2016 tarihinde yapılan ihale kapsamında; 263 konut ve bir ticaret merkezi inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi bulunuyor.

- TOKİ'den 804 konutluk Konya projesi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Konya’nın Meram İlçesi’nde inşa edilecek 804 konutun ihalesi yapıldı. 31 Aralık 2015 tarihinde yapılan ihalede 804 konut, bir ticaret merkezi, bir cami inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi bulunuyor. İdare, 124 bin metrekare inşaat alanına sahip yerleşkede 2+1 niteliğinde 529 konut, 3+1 niteliğinde 275 konut inşa edecek.

- 666 konuttan oluşan Gaziantep TOKİ evleri

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) “Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler” projesi kapsamında Gaziantep Şehitkamil İlçesi Beylerbeyi Mahallesi’nde inşa edilecek 666 konutun ihalesini gerçekleştirdi. 30 Aralık 2015 tarihinde yapılan ihalede 666 konut, 2 ticaret merkezi, 2 cami ile altyapı ve çevre düzenleme işi yer alıyor. İdare, “Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler” projesiyle modern-geleneksel yapı anlayışını sentezleyerek pek çok şehir ve ilçede yeni yerleşim alanları inşa edecek

- Çeşe projesi emekliye umut oldu!

Çeşme konutları alt ve orta gelir grubuna dönük üretildi
 
Vatandaşlarımızın kaymakamlığımıza başvurusuyla bir talep projesi olarak hayata geçirilen TOKİ Çeşme Sosyal Konutları, 2+1 ve 3+1 planda hazırlandı ve gördüğünüz gibi az katlı olarak 2 etaplı projelendirildi. Çeşme Konutlarımız, TOKİ’nin tüm projelerinde hedef kitlesi olan alt ve orta gelir grubu vatandaşlarımıza dönük üretildi. Kısa süre içinde tamamlayarak hak sahiplerimize noter huzurunda Konut Belirleme Kurasını takiben güzel evlerini teslim edeceğiz.

Bu konutlardan hak sahibi olabilmek için tüm alt gelir gruplarında olduğu gibi hane halkı gelirinin toplam 3 bin 200 liranın altında olması gerekiyor. Hiç konut sahibi olmama, 5 yıl Çeşme ilçesi sınırları içinde ikamet ediyor ya da Çeşme nüfusuna kayıtlı olma gibi şartları da bulunuyor.  Dolayısıyla Çeşme dışından birinin bu projeden daire alma şansı yok.

Mimariden tasarıma, planlamadan uygulamaya, size özetle aktarmaya çalıştığım yaklaşım ve hedefler, milletimize daha iyisini, daha güzel şehirlerde yaşama imkânını hazırlayabilmek için yürüttüğümüz bir gayretin tarifidir, samimi bir çabadır.


 
- 2023’te toplam 1.2 milyon konut hedefi 
 
İdare olarak önemli hedeflerimiz var: 2023’te 1.2 milyon konut ile inşallah 5,5 milyon vatandaşımızı ev sahibi yapmış olacağız. Önümüzdeki 8 yıl içinde 500 bin sosyal konut üretme hedefimiz var. Bizim muhatap kitlemizin yaklaşık yüzde 85’i TOKİ olmasa konut sahibi olamayacak vatandaşlarımızdır.

Çalışmalarımızı yürütürken, bu güzel coğrafyanın bize sunduğu değerleri yaşatarak, vatandaşlarımızı huzurla yaşayacakları pek çok konut alanını tamamlayacağız.

Milletimize sunduğumuz bir TOKİ Yerel Mimari Uygulama projesi olan Çeşme Sosyal Konutlarının, hak sahiplerimize, İzmirlilere ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

- Manisa Yunusemre’ye TOKİ'den 5 bin 500 konut 

TOKİ Başkanı, Uşak’taki incelemelerinin ardından, Manisa’nın Yunusemre ilçesinde 5 bin 500 konut inşa edilecek alanı;  AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Murat Baybatur ve İsmail Bilen ile birlikte gezdi. Çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 “TOKİ’nin yeni dönem vizyonu açısından önemsediğimiz projelerden bir tanesidir.” diyen TOKİ Başkanı, Yunusemre Belediyesi ile çok verimli ve uyumlu bir çalışma sergilediklerini söyledi.

Projenin şu anda birinci etap çalışmalarına başlandığını aktaran Turan, mart ayında ikinci etabın ihalesini yapmayı planladıklarını belirtti. M. Ergün Turan, projenin 3'üncü etabını ise 2016 yazı bitmeden ihale etmeyi planladıklarını ifade etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum