TOKİ'ye bir haftada 70 bin başvuru

Her yıl Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM 2019 başladı. Türkiye İTO çadırıyla fuarda yerini aldı. Açılışa katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ sosyal konut başvuruları, imar barışı, Emlak Bankası ve bir çok önemli konu hakkında soruları cevapladı.

TOKİ'ye bir haftada 70 bin başvuru
Editor: Hatice Kolçak
12 Mart 2019 - 15:21 - Güncelleme: 12 Mart 2019 - 15:21

Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM 2019 başladı. İstanbul Ticaret Odası çadırında Türkiye yerini aldı. Açılışa katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Murat Kurum " Emlak Katılım Bankasını hayata geçirdik. Bir milyar lira ödenmiş sermayesi var. 1926 yılında kurulmuş ama kötü yönetimlerden dolayı Emlak Bankası kapatılmış. Biz bunu tekrar faaliyete geçirdik.Bu önemli bir gelişme.Emlak Bankası, Kentsel Dönüşüm projelerine, gayrimenkulve gayrimenkul projelerine destek veren katılım bankası olacak. 2 milyon kişiye istihdam sağlıyoruz. İnşaat sektörü 6 milyon kişiyi ilgilendiriyor.İnşaatlarda yerli üretimi destekleyecek ürünler kullanmayı hedefliyoruz." dedi.

Bir haftada 70 bin başvuru yapıldı

TOKİ'nin yapacağı 50 bin sosyal konut için başvuruları değerlendiren Murat Kurum "2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut yapacağız. İlk etap 50 bin konut ile 67 ilimizde başlıyoruz. Projelerimizde yatay şehirleşme, mahalle kültürü olacak. Başvurular 19 nisana kadar yapılabiliyor. Bugüne kadar 70 bin başvuru yapıldı bir haftada. 2023 yılına kadar etap etap yapacağız yapmaya devam edeceğiz.Toplamda 250 bin konutu 2023 yılına kadar yapmayı hedefliyoruz.Bu yıl ilk etap 50 bin konut yapılıyor akabinde 2020, 2021 ve devamınıda tamamlayacağız." açıklamasını yaptı.

Kurum " TOKİ sosyal konutlarına 500 bin başvuru bekliyoruz. 19 nisan son başvuru günü. Gelişmekte olan ülkeyiz.Kişi başı 2 bin dolar olan Milli Gelir 10 bin dolar oldu. 19502den bu yana çarpık bir yapılaşma olmuş. Yani Fransa gibi planlı büyüyememişiz, çarpık yapılaşma olmuş. Bugüne kadar acil barınma ihtiyacını karşıladık. Bundan sonra yeni şehircilik anlayışı ile imar planlarımız ada bazında ve şehirlerimizin 100 yılını planlayacağız. Kentsel dönüşüm millet bahçeleri, tarım turizim, sanayi planlarımız var şehirlerimizi planlayacak şekilde hareket edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İmar Barışı Hazirana kadar devam

Murat Kurum imar barışı için 10 milyon başvurunun olduğunu söyledi. Kurum "Ciddi talep aldık. Kaçak yapı kaçak kısım devletle barışıyor, tapu değeri oluyor ve kat mülkiyetine geçilebiliyor. İmar barışı ile abonelik sorunları çözülüyor. 14 milyon vatandaşımız yararlanacak. Hazirana kadar başvuru devam ediyor." dedi.

Kentsel Dönüşüm ile yılda 300 bin konut

Kurum "İmar barışının sağlam olduğunu göstermiyor. Sadece kaçak yapıların barışıdır. Bizim bu riskli yapılarla mücadele etmemiz gerekiyor. Vatandaşımızın rızası ile yapacağız. TOKİ bazı yerlerde, bazısında iller bankası ile 4 milyar lira faiz desteği ile dönüşüm yapmak istiyoruz. Kartal'da ki olayı bir daha yaşamak istemiyoruz. Vatandaşla ele ele bu işleri yapmak istiyoruz. Kenstel dönüşüm ile tarihi kültürel alanlarımızı koruyacağız.Gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Yılda 300 bin konut dönüştürmek istiyoruz. 5 yılda 1.5 milyon riskli yapıyı dönüştüreceğiz." açıklamasını yaptı. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum