Trump'tan Halkbank açıklaması! Neden bu kadar uzadı?

Halkbank ile alakalı önemli gelişmeler yaşanıyor. Genel Müdür Yardımcısının halen Amerika'da tutuklu olması ve Halkbank ile alakalı Trump'tan açıklama var.

Trump'tan Halkbank açıklaması! Neden bu kadar uzadı?
Editor: Hakan A.
13 Kasım 2018 - 07:32

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında gerilime neden olan Halkbank konusunda Fransa'da başbaşa görüşen Başkan Erdoğan, Trump'ın konuyla ilgilendiğini söyledi.

Fransa'da ABD Başkanı Trump ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halkbank konusu da gündeme getirdi. Trump ise bu konunun neden hala hallolmadığını sorguladığı öğrenildi. 

Başkan Erdoğan, Trump ile Halkbank konusunda aralarında geçen diyaloğu aktardı. Erdoğan açıklamasında, "Sayın Trump, 24 saat içinde kendi ilgili bakanına, Hazine Maliye Bakanı’na talimatı verdi ve bakan da bizim Hazine ve Maliye Bakanımız Berat (Albayrak) Bey’i aradı. Bu konunun halli ile ilgili olarak neler yapılabileceği konusunu görüştüler. Fakat daha sonra farklı bir gelişme olunca, bunun üzerine arkadaşlar Sayın Pompeo ile görüşmeyi yaptı. Görüşmeyi Dışişleri Bakanımız Mevlüt Bey yaptı. Pompeo da konuyu takip etti. Washington’dan New York’a kaydırılması söz konusuydu. Ben dün akşam (yemekte) söyleyince Trump, ‘Döner dönmez talimatı vereceğim; Hazine ve Maliye Bakanıma bizzat konunun takibi için talimat vereceğim’ dedi. ‘Bu işi takibini isteyeceğim, ben bu işin bittiğini zannediyorum. Niye bu kadar uzadı?" şeklinde konuştu.