Türk-Arap Odası kuruldu

Türk-Arap Odası kuruldu

Arap yatırımlarının artması, ticaret hacminin gelişmesi yeni iş olanaklarının arttırılmasını sağlayacak olan Türk-Arap Odası kuruluşu TOBB ve Arap Odalar Birliği tarafından yapıldı, faaliyetlere başladı.

25 Kasım 2016 - 09:09

Türkiye ve Arap Odası birleşti Türk-Arap odası kuruldu. İstanbul merkezli Türp-Arap Odası, yatırımcıya direkt ulaşacak ve son gelişmeleri, yatırım olanaklarını kırmızı halıda karşılayacağı Arap ve Türk yatırımcılarına sunacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Kasım 2016 - İstanbul

Artan ticaret hacmini gelecekte çok daha ileri seviyelere taşımayı amaçlayan Türk-Arap Odası faaliyetlerine başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Arap Odalar Birliği tarafından yapılan girişimler sonucu kurulan Türk-Arap Odası, yatırımcıyı kırmızı halıda karşılayacak.

Arap Odalar Birliği ve TOBB olarak tarihi bir adım attıklarının altını çizen, konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türk-Arap Odası iki tarafın işadamlarının altına kırmızı halıyı seren kuruluş olacak. Bu coğrafyanın insanı zenginleşecekse, bunu da bu coğrafyanın işadamları yapacak. İşte Türk-Arap Odası bunun teminatı olacak. Arap coğrafyası ile ekonomik ilişkiler son dönemde önemli gelişmelere sahne olurken, yapılan yatırımların ve ticaretin hedefi büyütülecek. Son 15 yılda Arap ülkeleri ile Türkiye’nin ticaret hacmi tam 7.5 kat arttı. Arap coğrafyası ile ticaretimiz 47 milyar dolara kadar ulaştı. 7.5 kat ticaret artışı müthiş bir rakam” ifadelerini kullandı.

Ekonomi hacminin arttığını, gözle görülebilir en büyük artış Turizm sektöründe olduğunu, yaklaşık 9 katlık bir artışla arap turistlerin Türkiye'ye yöneldiğinin altını çizen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, diğer taraftan özellikle Türk işadamlarının Arap coğrafyasına yaptıkları doğrudan yatırımın 36 kat arttığını işaret etti.

Türk-Arap Odası iki tarafı biraraya getireceğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu açıklamasında, “Bu sayde oda ileyişinde girişimciyi, sermayeyi, tecrübe ile yeni yatırım fırsatı arayanları Türk -Arap Odası çatısı altında buluşturacak.  Oda, iki tarafın iş dünyalarının muhatap olacağı, temas kuracağı ve ilişkilerini geliştirecekleri, yatırım ve ticarette bürokratik engelleri aşmak için danışacakları bir kuruluş olacak.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..