Türk Telekom rekor kâr elde etti

Son yılların en yüksek kârlılık gösteren Türk Telekom, zamla değil, müşteri kazanarak kârını arttırdığı kaydedildi.

Türk Telekom rekor kâr elde etti
Editör: Hakan A.
14 Şubat 2020 - 08:10

Türkiye'nin telekom operatörü Türk Telekom, kârına kâr kattı... Rekor kar ile son 11 yılın en yüksek kârlılık rakamlarını elde etti.  Şirket son yıllardaki performansı sayesinde borçlarını da düşürdü.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 14 Şubat 2020 - İstanbul


2019 Türk Telekom yılı oldu. Şirket büyüme ve kâr oranları açısından en verimli dönemini yaşadı. Hedefler tuttu, Türk Telekom 7 yılın en iyi rakamları ile kârını yükseltti.

Yenilik ve teknolojik altyapısı sayesinde Türkiye genelinde milyonlarca müşterisinden her ay para akan Türk Telekom, karlılık oranlarında yükselişe geçti. Şirket 2019’da yüzde 15,8 oranında bir büyüme ile 23,7 milyar TL gelir elde ederken, son 7 yıllık dönemde en yüksek net kârına ulaşmış oldu.48 milyonu aşkın abone sayısı ile neredeyse Türkiye'nin her evinde telefon ve internet kullanıcısına sahip olan Türk Telekom, 2019 yılın oldukça verimli kapattığı kaydedildi. Yapılan açıklamada, Güçlü gelir büyümesinin yanı sıra etkin maliyet ve gider yönetimi ile geçen yıla göre 5,9 puanlık iyileşme sağlanan FAVÖK marjı ise yine 2008’deki halk arzdan bu yana en yüksek yıllık değeri olan yüzde 47,2’ye ulaştı. Yıl boyunca elde edilen yeni abone kazanımları, satış gelirlerinde büyüme ve FAVÖK kârlılığındaki yüksek artış sonucunda Türk Telekom, 2019’da 2,4 milyar TL net kâr elde ederek son 7 yılın en yüksek net kârına ulaştı. Türk Telekom’un yatırım harcamaları da 2019’da, bir önceki yıla göre yüzde 20,9 artışla 4,9 milyar TL’ye yükseldiği kaydedildi.

Konuyla alakalı Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, yaptığı açıklamasında,  “Elde ettiğimiz operasyonel ve finansal performans sonucunda 2019 yılında konsolide satış gelirimiz halka arzdan beri  yüzde 15,8 ile 23,7 milyar TL’ye yükseldi. Bu performansta faaliyetlerimizin ana kollarını oluşturan mobil ve sabit geniş bant segmentlerindeki yıllık yüzde 18 ve yüzde 20 gelir büyümesi etkili oldu. Diğer yandan, kaydettiğimiz FAVÖK, yıl içinde iki kez yukarı yönlü revize ederek 11 milyar TL’ye yükselttiğimiz öngörümüzün de üzerinde, 11,2 milyar TL olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum