Türkiye'nin en uzunu olacak 1915 Çanakkale Köprüsü için kredi kuyruğu

Çanakkale bölgesine yağan yatırımcı kredi kuyruğuna girerken, '1915 Çanakkale Köprüsü' inşaatında denize inilmeye başlanıyor. Dev proje inşaatında son durum.

Türkiye'nin en uzunu olacak 1915 Çanakkale Köprüsü için kredi kuyruğu
Editör: Hakan A.
17 Mart 2018 - 07:36

Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alacak ve yapımı için inşaat çalışmalarına başlanılan devasa köprüde ilerleme gözle görülürcesine sürüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü projesi için kredi kuyruğuna giren ülkeler projeye her türlü desteği sağlıyorlar.

Çanakkale'de finans dahil her konuda dev proje hızla ilerlemeye devam ederken, Kule Temel Betonu ve Kule Kazık Çakım töreni ile alakalı ilk açıklama geldi.

İnşaat aşamasına ilişkin en yeni bilgilerin paylaşılması ile birlikte Çanakkale köprüsünün hangi durumda olduğu bir kez daha havadan izlenmiş oldu. ‘Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü’ unvanını alacağı kaydedilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşasında ‘denizaltı’ aşamasına geçilmeye başlanacağı ifade edildi.

Temel atma töreni 18 Mart 2017 yani üzerinden geçen son bir senede devasa projenin hangi aşamada olduğu paylaşıldı. Yaşanan değişimler farkedilir seviyede. Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, 18 Mart'ta Lapseki'de Şekerkaya mevkisi açıklarına getirilecek vinçle Kule Temel Betonu ve Kule Kazık Çakım töreni gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılması beklenen, pazar günü yapılacak bu törenle köprünün Anadolu yakasında bulunan ayağının kazık çakımı yapılacak. Böylece “1915 Çanakkale Köprüsü”nün denizdeki inşa çalışmalarına da fiilen başlanmış olunacak. Lapseki'nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu'nun Sütlüce arasında kalan bölümde hayata geçiriliyor. Devasa büyüklüğe sahip olacak köprü, Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsü olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü için 10 ülkeden 24 banka ve finans kuruluşunun oluşturduğu konsorsiyum, 2 milyar 265 milyon avro finansman sağladığı bu finansal kaynakların 24 farklı banka tarafından adeta kuyruğa girilmek suretiyle sıkıntı olmadan kullandırıldığı belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum