Türkiye'nin otomobili tanıtıldı! İşte Yerli ve Milli otomobilin adı, görünümü, fiyatı ve diğer özellikleri

Fiyatı, adı, görünümü ve diğer özellikleri merakla beklenen yerli ve milli elektrikli otomobil tanıtıldı. Türkiye'nin otomobili adıyla tanıtılırken, ilk sürüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.

Türkiye'nin otomobili tanıtıldı! İşte Yerli ve Milli otomobilin adı, görünümü, fiyatı ve diğer özellikleri
Editor: Hakan A.
27 Aralık 2019 - 16:31 - Güncelleme: 27 Aralık 2019 - 20:48

Adı, görünümü ve özellikleri merakla bekleniyordu her detayı belli oldu! Yerli ve Milli Elektrikli Otomobil nihayet gün yüzüne çıktı. Adı belli olan Türkiye'nin elektrikli yerli otomobili yollara çıktı. Türkiye nefeslerini tuttu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tanıtımıyla Türkiye'nin otomobilini anlattı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 27 Aralık 2019 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ikinci defa girişilen yerli ve milli otomobil, gururla tanıtıldı. Türkiye’nin Otomobili, Bilişim Vadisi’nde görücüye çıktı.. Türkiye'nin otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tanıtımı ile yollara çıktı. Pek çok özelliği belli olan elektrikli otomobilin özellikleri ve diğer ayrıntıları belli oldu. 

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 2021'de fabrika inşaatını bitirerek, 2022 senesi için üretim bandından araçlar inmeye başlayacak. Bu yıla kadar geliştirme süreci devam eden otomobilin ön gösterim versiyonunu Türkiye'yle buluşturacak.

Türkiye'nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform sayesinde 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla  güncelleme anında uzaktan yapılabilecek.

Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s olarak açıklandı.

Ülkemizi her alanda yüksek teknoloji üreten ve teknolojiye yön veren ülkelerden biri haline getirmek istiyoruz. Türkiye’nin girişimcilerinin, mühendislerinin, yazılımcılarının neleri başarabildiklerini bize örtülü ambargolar uygulayanların zihnine kazıdık.

Yerli Otomobil in fiyatı ne kadar olacak?

Yerli otomobil satış fiyatı büyük merak konusu olurken, 150-200 bin TL aralığında bir rakam vatandaş tarafından telafuz ediliyordu. Peki Yerli oto kaç TL'ye satılacak?

Fabrika Bursa'da yapılacak!

Yerli otomobil için fabrika altyapısı ise hazır! Türkiye'nin yerli ve milli otomobili için Bursa ilinde yapılacak fabrikaya ilişkin önemli ayrıntıları içeren Devlet desteği de Resmi Gazete'de ilan edildi. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Bursa İlinde yapılacak olan elektrikli otomobil üretim tesisi yatırımı için devlet her türlü desteği verecek. Tesiste 5 farklı modelde, yıllık 175 bin adet otomobil üretilecek.

Üretimde 300 nitelikli personel istihdam edilecek. Bunun yanı sıra 4 bin 323 ilave istihdam öngörülüyor. Yatırım tutarı ise 22 milyar Lira olarak planlanıyor. 

KDV ve SGK Primi için de muafiyet getirilirken, ilk 960 bin otomobil için gelir vergisi alınmayacak. İstihdam edilecek olan 300 nitelikli personel için de 5 yıl ücret desteği verilecek. Kullanılan kredilerde yüzde 80 oranında faiz indirimi yapılacak.


işte yerli ve milli elektrikli otomobil