Türkiye Varlık Fonu ile Çinli Sinosure 5 Milyar Dolara imza attı

Türkiye'nin dev kuruluşlarının yer aldığı fon ile Çinli Sinosure arasında dev işbirliği yapıldı.

Türkiye Varlık Fonu ile Çinli Sinosure 5 Milyar Dolara imza attı
Editör: Hakan A.
26 Mart 2020 - 13:13
Kamuoyunda gündeme geldiği her zaman sert eleştirilere maruz kaaln Türkiye Varlık Fonu ila Çinli kurum arasında ticari ve yatırım alanlarını kapsayacak büyük bir anlaşma imzalandığı duyuruldu. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 26 Mart 2020 - İstanbul


Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu (Sinosure) arasında son yılların en büyük imzası atıldı. İki dev kurum arasında ekonomik, ticari ve yatırım işbirliğini artırmak amacıyla 5 milyar ABD doları tutarında mutabakata imza atıldı.

Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, Sinosure, TVF’nin cari açığın azaltılmasına dönük enerji, petrokimya ve madencilik sektörlerindeki projelerine Çinli yatırımcı, müteahhit ve finansal kurumları tavsiye edecek. Ayrıca Sinosure ilgili projelerin finansman şartlarına bağlı olarak 5 milyar ABD dolarına kadar sigorta desteği de sunabilecek.

Türkiye Varlık Fonu CEO’su Zafer Sönmez, 'Türkiye’nin güçlü bir ticaret ve iş ortağı olan Çin ile işbirliğimizi yeni bir aşamaya getirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmayı tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının yarattığı belirsizlik ortamında imzalamamız da iki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı' dedi.


Türkiye Varlık Fonu, ülkenin en büyük kamu şirketlerini bünyesinde barındıran dev bir kurum. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum