Verilen süre doldu! 4 termik santrale mühür...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekirse mühürleyin sözleri sonrası süre verilen termik santrallerde filtre sorunu devam ederken, 2020'ye girilirken mühür şoku yaşanıyor.

Verilen süre doldu! 4 termik santrale mühür...
Editor: Hakan A.
01 Ocak 2020 - 17:50 - Güncelleme: 01 Ocak 2020 - 17:54

2019 bitmeden gündemde geniş yer bulan termik santral bacalarına filtre sorunu çözüme kavuşmaya başladı. Bakanlık denetiminde olan termik santrallere filtre takılması sorunu yeni yılla birlikte mühürlemeler ile başladı. 4 termik santrale mühür şoku yaşanıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 01 Ocak 2020 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından söylenen gerekirse kapatın sözleri sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sıkı denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda filtre takılması amacıyla Bakanlık tarafından santrallere verilen süre sona erdi. İşlem yapmayan santraller tek tek mühürlenmeye başladı.

Konuyla alakalı verilen bilgiye göre, Havayı, çevreyi kirleten, vatandaşın nefes almasını güçleştiren termik santrallere cezalar yeni yıl 2020 ile birlikte hızlı başlatıldı. Bakanlık tarafından süre verilen termik santrallerin mühürlenmesine başlandı. Manisa ilinde Soma Termik Santrali, Zonguldak Kilimli ilçesi ve Kütahya iline bağlı iki ilçede çalışan 4 termik santral için karar verildi. Termik santrallere verilen 1 aylık süreye rağmen, bacalara filtre takılmaması nedeniyle 2020'ye girilmeden gece yarısı itibariyle mühürlenerek kapatıldığı bildirildi.

Türkiye genelinde bulunan tüm termik santraller için aynı şartların sağlanması, çevre kirliliğine yol açan baca dumanına filtreli çözüm önerisi sonrasında Bakanlık harekete geçerek mühürlemelere başladı.

Dört santral de gerekli şartları karşılayamadığı için faaliyetleri durdurdu. Kömür kazanları mühürlenerek kapatıldı.

Termik santrallerin bulundukları bölgelerde kömür kazanları ile enerji üretimi gerçekleştirilen Termik Santraller nedeniyle insan hayatları tehlikeye atılıyordu. Yoğun dumanlar nedeniyle hava koşulları nefes alınmayacak kadar kötü durumda, vatandaşın sağlığını tehdit ediyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikkatleri çekmesi sonrasında Bakanlık hızla harekete geçti. Termik Santrallere uyarılar yapılarak süre tanındı. Bacalarını filtrelemeyen santraller için işlem yapılmaya, mühürlenerek faaliyetlerinin sonlandırılmasına başlandı. bu kapsamda 2019'u 2020'ye bağlayan gece yarısı itibariyle denetime çıkan yetkililer filtre takılmadığı belirlenen 4 farklı termik santrali mühürledi. Yeni yıl ile artan denetimler ile birlikte ülke genelinde filtre taktırmayan, faal olan tüm santrallerin benzer işlemlerle mühürlenerek faaliyetlerinin sonlandırılacağı kaydedildi.