Yapı Kayıt Belgesi alırken dikkat! Sakın...

Yapı Kayıt Belgesi alırken dikkat! Sakın dolandırılmayın...

Şu sıralar vatandaşların yoğun biçimde yapı kayıt belgesi almak için başvuru yapmaya çalıştığı bilinirken, İmar Barışını fırsata çevirmek isteyen dolandırıcıların iş başında oldukları kaydedildi. İşte Bakan Özhaseki'den Dolandırıcılık uyarısı...

Yapı Kayıt Belgesi alırken dikkat! Sakın dolandırılmayın...

Şu sıralar vatandaşların yoğun biçimde yapı kayıt belgesi almak için başvuru yapmaya çalıştığı bilinirken, İmar Barışını fırsata çevirmek isteyen dolandırıcıların iş başında oldukları kaydedildi. İşte Bakan Özhaseki'den Dolandırıcılık uyarısı...

Yapı Kayıt Belgesi alırken dikkat! Sakın dolandırılmayın...
Editor: Hakan A.
11 Haziran 2018 - 17:00

Türkiye genelinde geçtiğimiz hafta başlayan ve şimdiye kadar binlerce başvuru yapılan Yapı Kayıt Belgesi almak isteyen vatandaş için Bakan Özhaseki'den son dakika dolandırıcılık uyarısı geldi.

Milyonlarca vatandaşın beklediği imar barışı ile yapı kayıt belgesi alımları için müracatların başlaması sonrasında bu kez dolandırıcılık uyarısı yapıldı. İmar Barışı için vatandaşla devlet barış yaptı ve milyonlar başvuru için bilgi almaya başladı. Şimdiye kadar binlerce vatandaş Yapı Kayıt Belgesi alabilmek adına başvuru yaptığı bildirildi.

Diğer taraftan başvurusunu yapmak isteyen vatandaşa dolandırıcıların kanca atmaya başladıkları uyarısı geldi. Konuyla alakalı açıklama ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, burada gazetecilere Yapı Kayıt Belgesi konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Mehmet Özhaseki, cuma günü gerek 'e-devlet' üzerinden gerekse bireysel başlayan Yapı Kayıt Belgesi'ne başvuruda, kısa sürede rakamın 144 bin kişi tarafından yapıldığının altını çizdi.

Bakan Özhaseki, imar barışı çerçevesinde Yapı Kayıt Belgesi ile ilgili uyarıda bulunarak, "Vatandaşlar bu konuda dolandırıcılara veya kötü niyetli kişilere, 'yetkiliyiz' diye pankart asanlara kulak asmasın, asla inanmasın. Direkt İstanbul'da bürolarımıza, diğer yerlerde bölge ve il müdürlüklerimize, ilçelerde tapu müdürlüklerine başvursunlar. Cuma günü öğleden sonra kayıt almaya başladık. Haliyle vatandaşın çok kolay bir şekilde girebileceği bir sistem tercih ettik. E-devlet üzerinden herkes yapabildiği için hiç kimseye müracaat etmeden, aracı kullanmadan, ayrıca bir masraf etmeden rahatlıkla vatandaş internet üzerinden bize müracaat edebiliyor. Eğer bunu yapmak istemiyorsa il müdürlüklerimiz, bunu açtığımız şubeler, ilçelerdeki tapu müdürlüklerinden yardım alabilirler. Umduğumuzun üstünde bir ilgiyle karşılandık. Şu ana kadar neredeyse 3 günde yapılan müracaatlar 144 bine ulaştı. Yani, 144 bin vatandaşımız 'Ben mağduriyeti anladım, gidermek istiyorum. Onun için de bu işlerden istifade etmek istiyorum' diyor. Tabii bunun yanı sıra işlem yapmadan formu görmek için için sitemize giren çıkan vatandaş sayımız 100 binlerce. Yani o zaman ben anlıyorum ki tespitlerimiz doğru. Türkiye'nin neredeyse yüzde 60'ı, yani elimizdeki yapıların tamamının yüzde 60'dan fazlası neredeyse bu sayı 15 milyona tekabül ediyor, bu işten istifade edecek. 80 milyonluk bir ülkede 50 milyona yakın vatandaşımız bu işten istifade edecek gibi gözüküyor." diye konuştu.

VATANDAŞA DOLANDIRICILIK UYARISI

Bakan Özhaseki, "Yapı Kayıt Belgesi konusunda vatandaşı dolandırmak isteyenlerin de olabileceğine, bu konuda duyumlar alıyoruz. Birkaç yerden arkadaşlar, Yapı Kayıt Belgesi konusunda levhalar asılarak 'gel gel' yapıldığını söylediler. Vatandaşımızın, hiç kimseye gitmelerine gerek yok. Yani o tür bürolara, 'biz size yardımcı oluruz' diyenlere itibar etmesinler. Belge için internetten başvurabilirler ya da bizim müdürlüklerimize gelebilirler. İstanbul'da yaklaşık 40 tane müdürlük açtık. E-devlet şifrelerini de kimseye vermesinler'' uyarısında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum