Reklamı Geç
Yaşlı yakınına evde bakım aylığı 924 Lira

Yaşlı yakınına evde bakım aylığı 924 Lira

Evde yaşlısı, engelli bireyi bulunanlar dikkat! Evde bakım aylığı parasını almayı unutmayın. Bakıma muhtaç yaşlısı bulunana ayda 924 Lira evde bakım aylağı bağlanıyor. Peki nasıl alınıyor bu yardım, şartları neler?

18 Kasım 2016 - 07:34 - Güncelleme: 18 Kasım 2016 - 08:52

Evinde yaşlısı olan, engelli aile bireyi bulunana devlet tarafından her ay maaş veriliyor. Ama çok sayıda vatandaş bu durumdan habersiz. Para yardımı ise oldukça makul.

Evinde yaşısına bakana verilen evde bakım aylığı 924 TL! Devletin yaşlı vatandaşlara yönelik yardımları devam ediyor. Bu kapsamda evlerinde engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında bakanlara devlet ayrıcalık tanıyor ve evde bakım aylığı adı altında 924 lira para yardımında bulunuyor.

Türkiye'de yaklaşık 500 bin kişi evde bakım aylığı kapsamında 924 liralık yardım parasını alıyor. Yaşlısını, bakıma muhtaç vatandaşları kimseye muhtaç etmiyor. Bu uygulama dahilinde Şu ana kadar 500 bin vatandaşımız yardım paralarında yararlandığı uygulama kapsamında 4 milyar liraya yakm ödeme yapıldığı ifade edilirken, bir çok vtaandaşımız ise uygulamadan habersiz olduğu kaydedildi.

Evde bakım aylığı alınabilmesinin önemli şartlarından biri ise, tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu raporunun alınması. BU rapor sonrasında evde bakım aylığı için başvurunuza cevap veriliyor ve aylık 924 TL bağlanıyor. Bu para her ay hesabınıza yatırılıyor.

Hastaneden alınan rapor yüzde 50 ve üzerinde engel tespit edilmiş olması ve 'ağır engelli' bölümüne 'evet' yazılmış olması gerekiyor. Evde bakım aylığı alınabilmesinde bir diğer etken ise kişi başına düşen gelirinin 606.95 liradan az olması lazım. Bu aylık, bakıma muhtaç kişiye değil bakana ödeniyor. Bakıcı, sigortası yoksa isteğe bağlı sigortalı olarak emekliliğe hak kazanabldiği ifade ediliyor.

AKRABALAR DA KAPSAMDA

SGK, evde bakım aylığı alan 500 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olmasını sağlayacak bir çalışma da yapıyor. Düzenlemenin 2017'de çıkması bekleniyor.

Evde bakım aylığını bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası gibi birinci derece yakınları da alabiliyor. İstenen şartları yerine getirenler en fazla iki farklı engelliye bakabilir.

Kaynak : Posta

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..