Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak, ilan giremeyecek

Emlak işi ile uğraşan yüz binleri ilgilendiren, kaçak emlakçılık yapanları ilan dahi giremeyecek pozisyona getiren yeni Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik sonrası Bakan Pekcan'dan açıklama.

Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak, ilan giremeyecek
Editör: Hakan A.
15 Ekim 2020 - 08:30
Yüz binlerce gayrimenkul danışmanı için kritik süreç başladı! Yeni yönetmelikle birlikte Taşınmaz Ticareti için önemli adımlar atılmış oldu. Emlak alım satımı işi ile uğraşan komisyoncular için yeni dönem resmen başladı. Yetki belgesi olmayan gayrimenkul danışmanlığı yapamayacak. Yetki belgesi şartı ile emlak komisyoncuları hizmet kalitesini arttıracak, ilan kirliliği ortadan kalkacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Ekim 2020 - İstanbul


Emlak ticaretine ilişkin yeni tebliğ gündemdeki yerini korurken, açıklamalar peş peşe geliyor. Gayrimenkul alım satımında yetki belgesi şartı ile alakalı dün yayımlanan yeni tebliğ sonrasında bu işin ticareti ile uğraşan komisyoncular son derece memnun. Yetki belgesi olmayan emlakçılıkı yapamayacak, internet sitelerine ilan dahi giremeyecek. Emlak sektöründe faaliyet gösteren profesyonel danışmanlar durumdan memnun. Bu işi kaçak yapanlar ise durumdan şikayetçi...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, emlak alım satımı yapanları yakından ilgilendiren yeni yönetmelik değişiklikleri ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Bakan Pekcan paylaşımında, 'Resmi Gazete’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik değişikliği ile emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz.' dedi.

 

 
emlakçılık yetki belgesi yönetmeliği

Emlak ilanlarında sayılar azalır!

Gayrimenkul sektörünün ünlü ismi Hatice Kolçak, twitter hesabından yaptığı paylaşımında, 'Yetki sözleşmeleri yeni düzenleme ile beraber zorunlu oldu.. Bundan sonra İlan sayıları azalır. Aynı evden çok sayıda emlakçı ilanı kalkar..' ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum