YHT Hızlı Tren seferleri 28 Mayıs tarihinde başlıyor!

Koronavirüs önlemleri gevşetilmeye başlanan Türkiye genelinde 28 Mayıs itibariyle YHT Hızlı Tren seferlerine başlanacak. YHT seferleri için bilet nasıl alınır?

YHT Hızlı Tren seferleri 28 Mayıs tarihinde başlıyor!
Editör: Hakan A.
23 Mayıs 2020 - 13:07
Seyahat kısıtlamasının hayatın normalleşmesi ile birlikte yavaş yavaş kaldırılacağı Türkiye genelinde iller arasında gidip gelme engeli kaldırılıyor. YHT seferleri için tarih belli oldu... Sağlık Bakanlığı uygulaması üzerinden HES kodu oluşturulararak bilet satın alınabilecek.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler  - 23 Mayıs 2020 - İstanbul


Türkiye genelinde Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri için geri sayım başladı. Ramazan bayramı sonrasında Hızlı Tren YHT seferlerine başlanıyor. Hızlı Tren seferleri, 28 Mayıs itibariyle başlayacak. Pek çok şartla normalleşme kurallarına uygun olarak seferlerine başlayacak Hızlı Tren Bilet satışları nereden yapılacak, bilet almak için aranan şartlar neler? Ayrıntılar belli oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hükümet olarak Covid-19 salgınına yönelik alınan tedbirlerin sonuçlarını almaya başladıklarını belirterek, demiryolları ulaşımında normalleşme sürecinin başlatıldığını açıkladı. Karaismailoğlu, 'Normalleşme sürecinde yüksek hızlı trenler 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak. 28 Mayıs’ta hatlardaki seferleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacağız' dedi.
 
Bakan Karaismailoğlu, '28 Mayıs’ta YHT seferlerini soysal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacaklarını anlatan Bakan Karaismailoğlu, demiryollarında ilk olarak tren içerisinde sosyal mesafeye uygun tedbirler alınacağını belirterek, yolcu tren bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satışı yapılacak. COVID-19 riskine karşı şehirlerarası yolculukların kısıtlanması nedeniyle 28 Mart 2020 tarihinden itibaren Marmaray ve Başkentray dışında seferlerine ara verilen YHT, anahat ve bölgesel tren seferlerinden sadece YHT seferlerinin 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren başlatılacak.Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı Seyahat İzin Belgesi zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak.' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum