Yüzde 20 komisyonu eleştirilen Yemeksepeti'nden restoranlara 20 Milyon TL'lik jest

İTO'dan gelen şikayetler sonrasında Yemeksepeti bazı komisyon oranlarını kaldırırken, restoranlara yönelik 20 Milyon TL tutarında bir jest paket hazırladı.

Yüzde 20 komisyonu eleştirilen Yemeksepeti'nden restoranlara 20 Milyon TL'lik jest
Editör: Hakan A.
03 Aralık 2020 - 00:19
Milyonlar yeniden evlerine kapatıldı, restoranlar sadece paket servis yapabilecek. Pek çok işletmenin kapısına kilit vurduğu, dayanamadığı dönemde eleştirilerin hedefinde yemek sepeti vardı. İTO Başkanı tarafından sert eleştirilen şirketin yüksek komisyon oranları nedeniyle pek çok işletmenin zor durumda olduğu ifade edildi. Yemeksepeti CEO'su Nevzaqt Aydın'ndan destek paketi eleştiriler sonrası geldi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 3 Aralık 2020 - İstanbul


Koronavirüs önlemleri kapsamında yeniden sokak kısıtlamalarının getirilmesiyle birlikte binlerce restoran zor durumda kaldı. On binlerce çalışanın sektrden ekmek yediği restoranlardan pek çoğu yaşanan olumsuz durum ve yasaklardan ötürü kepenk kapatmak zorunda kaldı. Hal böyleyken yüksek komisyon oranıyla evlere paket servis imkanı tanıyan ünlü yemek sitesi yemeksepeti ise bir anda eleştirilerin odağına yerleşti.

RESTORANLARA 20 MİLYON TL DESTEK PAKETİ


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, hem yemek çeki şirketlerinin hem online yemek sipariş sitelerinin, restoranlar başta olmak üzere üye işletmelerden talep ettikleri komisyon oranlarının işletmelerin ve çalışanlarının dayanma sınırlarını oldukça aştı eleştirsinin hemen peşinden konuyla alakalı resmi açıklama ise Yemeksepeti CEO'su Nevzat aydın'dan geldi.

Yemeksepeti, "Birlikte Daha Güçlüyüz" adını verdiği yeni destek paketini duyurdu. Yemeksepeti, yeni kısıtlamalarla birlikte sadece paket servis ve gel-al siparişlerle müşterilerine hizmet verebilen restoranların finansal yüklerini hafifletmek amacıyla 20 milyon TL’lik destek paketini açıkladı. Paket dahilinde Yemeksepeti, restoranlara ayda bir yaptığı ödemelerin 15 günde bir yapılacağını bildirdi. Şirket, açıklamasında bu uygulama ile restoranlara "0" maliyetli gelir kalemi yaratılmasının hedeflendiğini belirtti.

Sektör örgütlerinin geliştireceği projeleri de 2 milyon liralık bir fon ile destekleyeceğini duyuran Yemeksepeti, destek paketi kapsamında tek şubeli retoranların ödeme vadelerinin kısaltılması, listeleme ücretinin kaldırılması, cüzdan ödeme yöntemi ile verilen siparişlerde komisyonun kaldırılması ve gel-al sipariş hizmetini komisyonsuz olarak hayata geçirdiğini açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum