Ziya Yılmaz'dan yabancıya konut satışı açıklaması

Ziya Yılmaz'dan yabancıya konut satışı açıklaması

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, yabancıya konut satışlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Editor: Hakan A.
25 Aralık 2018 - 12:43

Türkiye'nin dev marklalarından biri olan DAP Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, son yıllarda artan yabancıya konut satışlarına ilişkin önemlşi açıklamalar yaptı. Yılmaz,"topyekûn bir seferberlik haline geçmemiz gerek" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 25 Aralık 2018 - İstanbul


İstanbul ve İzmir'de hayata geçirdiği DAP markalı konut projeleri ile tanınan ünlü isim Ziya Yılmaz, 2018 yaşanan yabancıya konut satışlarındaki artışlarla ilgili konuştu. Ziya Yılmaz, "2018'in 11 aylık periyodunda yüzde 75 artarak 35 bin 103 adet konut yabancıya satıldı. 2017'de bu rakam 22 Bin adet olarak gerçekleşmişti. Rakamlara bakıldığında yabancıya konut satışı hala büyük potansiyel taşımaktadır" diye konuştu. 

250 bin dolarlık taşınmaz satın alan yabancı ülke vatandaşlarının Türk vatandaşlığı alabildiğini hatırlatan Yılmaz, "ABD’de geçtiğimiz yıl 284 bin adet konut yabancıya satıldı. Bu konutlar sayesinde ABD, 153 milyar dolarlık gelirin sahibi oldu. Yine aynı şekilde İspanya’da satılan her 9 konuttan 1’inin yabancıya satıldığını görüyoruz. Türkiye’de ise geçen yıl 1,4 milyon konut satışı gerçekleşti. Bunun sadece 22 binini yabancıya satabildik. Elde ettiğimiz gelir ise 4,6 milyar dolar. Bu tablo gösteriyor ki yabancıya konut satışında Türkiye daha rekabetçi olmak zorunda. Bu konuda kamunun tüm kesimleri ve yeterlilik kriterlerini karşılamış özel sektör kuruluşlarının işbirliğiyle topyekûn bir seferberlik haline geçmemiz gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik, Turizm, Dışişleri Bakanlıklarından tutun da bankalara kadar herkesin içinde olacağı böylesi bir hamle Türkiye için yüzyılın fırsatlarından birine dönüşebilir.  30 milyar dolarlık yabancıya satış geliri yazmak hiç de hayal değil. Bunu başarmış bir konut sektörü düşünün… Diyelim ki ülke olarak doğalgaza, petrole her yıl 40-50 milyar dolar para veriyoruz. Bu açığın yarısını yabancıya konut satışından çıkarırız" ifadelerini kullandı.
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.