140 Milyon Avro yatırım değerindeki Sivas çimento fabrikası açıldı

Votorantim Cimentos’un 140 milyon Avro’luk yatırım yaptığı Sivas fabrikası açıldı

140 Milyon Avro yatırım değerindeki Sivas çimento fabrikası açıldı
Editör: Hakan A.
05 Temmuz 2017 - 14:24

Votorantim Cimentos’un Amerika kıtası dışındaki en büyük yatırımı Sivas’ta hayata geçti. 140 milyon Avro yatırımla açılan fabrika, aynı zamanda Sivas’a yapılan en büyük yatırım oldu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 5 Temmuz 2017 - İstanbul

Votorantim Cimentos Global CEO'su Walter Dissinger Türkiye’nin potansiyeline ve ekonomik büyümesine güvendiklerini belirtirken; Votorantim Cimentos Türkiye CEO'su Şefik Tüzün, “Bu yatırım Türkiye’deki varlığımızı güçlendirecek” dedi. Votorantim Cimentos, 2017 yılında da Türkiye’ye 35 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor.

Dünyanın en büyük 7. çimento üreticisi olan Brezilya merkezli Votorantim Cimentos’un Sivas’taki yeni çimento fabrikasının açılışı gerçekleşti. 140 milyon Avro tutarında yatırım yapılan ve inşaatı 2 yılda tamamlanan fabrikanın açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın katıldı.

Sivas Çimento Fabrikası’nın açılışını büyük bir heyecan ve mutlulukla gerçekleştirdiklerini belirten Votorantim Cimentos Türkiye CEO'su Şefik Tüzün şunları söyledi:

“Votorantim Cimentos Türkiye’de 2012 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Ankara, Sivas, Yozgat ve Çorum’daki entegre fabrikalarımız ve Samsun, Nevşehir öğütme tesislerimiz, 16 hazır beton ve 2 agrega tesisimiz ile Türk çimento sektörünün önemli oyuncularından biri olduk. Ülkemizin gelişimine ve büyümesine duyduğumuz inançla yeni yatırım fırsatlarını hep gündemimizde tuttuk. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesis grubumuzun en önemli yatırımlarından biri. Bu fabrika, Votorantim Cimentos’un Amerika kıtası dışındaki en büyük yatırımı olma özelliğini taşıyor. 140 milyon Avro tutarındaki bu yatırım, aynı zamanda bugüne kadar Sivas iline yapılan en büyük sınai yatırımdır. Votorantim Cimentos olarak, Sivas’taki yeni fabrikamızın hem sektörün gelişimine katkı sağlayacağına hem de Türkiye’deki varlığımızı güçlendireceğine inancımız tam. ”

Temelleri 1938 yılında atılan Sivas Çimento Fabrikası, hem Sivas ilinde kurulan ilk fabrika hem de Cumhuriyet tarihinde devlet eliyle kurulan ilk fabrika olma özelliği taşıyor. Fabrikanın Türkiye’nin sanayileşme ve kalkınma hamlesinde bir dönüm noktasına işaret ettiğini belirten Tüzün, “Votorantim Cimentos olarak, bu değerli tesisi ülkemiz için daha fazla değer yaratan modern bir fabrikaya dönüştürmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum