Reklamı Geç
1915 Çanakkale Köprüsü Dünya’nın 1 numarası olacak

1915 Çanakkale Köprüsü Dünya'nın 1 numarası olacak

Tamamlandığında dünya üzerindeki en uzun köprü ünvanını alacak 1915 Çanakkale Köprüsü Japonya'nın tahtını elinden alacak. Çanakkale'de görkemli temel atma... Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi köprünün temellerini attı.

19 Mart 2017 - 08:46 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 08:49

Türkiye'nin 2023 vizyon projelerinden biri olacak, Japonya'nın liderliğini sonlandıracak, Dünya'nın en uzunu olacak 1915 Çanakkale Köprüsü temeli atıldı. 18 Mart Çanakkale Zaferi gibi anlamlı bir günde temeli atılan dev proje 2023 yılında tamamlanacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tele konferans yöntemiyle bağlanarak temellerini attığı Mega Proje'nin yapımına start verildi. Geçtiğimiz hafta Güney Koreli firmayla ilk imzalarının atılmasıyla Türkiye için anlam yüklü bir günde 18 Mart Çanakkale Zaferi ile inşaat resmen başladı.

Türkiye'nin önemli projeleri arasında yer alacak 1915 Çanakkale Köprüsü gerek 2023 metrelik uzunluğu gerekse birçok farklı özelliğiyle dünyanın ‘en’leri arasında yer alacak. “1915 Çanakkale Köprüsü”nün temeli görkemli bir törenle atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış esnasında, “Bu köprü dünyanın 1 numarası oluyor” ifadeleriyle vatandaşlara seslendi.

Temel atma töreni Çanakkale Zaferi'nin 102. yılında Türkiye için önemli bir günde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve pek çok bakanın katılımıyla büyük bir coşkuyla yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan temel atma töreninde yaptığı konuşmasında, 2023’te 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Dünyada bunların eşi benzeri yok. Bugün burada şehitlerimizin Çanakkale’de ortaya koydukları inancın, azmin bizlere neler kazandırdığının ispatı bakımından çok önemli. Çanakkale içinde vurdular beni. Ölmeden mezara koydular beni. Gençliğim eyvah. ‘Çanakkale köprüsü dardır geçilmez’ ama şimdi en genişini yapıyoruz. Çanakkale’ye, boğazın üzerine öyle bir köprü yapıyoruz ki inşallah hem ecdada hem de gelecek nesillere layık bir eser olacak. Bedeli 10 milyar 500 milyon TL ve bu 17 yıl işletilecek, sonra devlete bırakılacak. Böyle bir eser. İş bilenin, kılıç kuşananın. Bu köprüyle İstanbul İzmir’e farklı bir şekilde bağlanmış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım konuşmasında, “Dünyanın en büyük eserini Cumhuriyetin 100’üncü yılında millete, Çanakkale’ye kazandırmak için bugün ilk harcı koyduk” diyen Yıldırım, “Çanakkale geçilmez ama Çanakkaleliler için millet için her türlü geçilir. Çanakkale denizden, havadan ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile geçilir” dedi.

Tamamlandığında Dünya'nın en uzunu ünvanına sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü 2023 hedefleri kapsamında aynı yılda açılışı gerçekleştirilecek. Maliyet olarak 10.3 milyar lira bedelle hayata geçirilecek dev köprü, bölgeye büyük değer katacak.

1915 Çanakkale Köprüsü Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara bölgesinin beşinci asma köprüsü olarak tasarlanan proje, Anadolu yakasında Lapseki Şekerkaya; Avrupa tarafında Gelibolu Sütlüce mevkisi arasına yapılacak. İki ayak arasındaki açıklık 2023 metre olarak tasarlanan 1915 Çanakkale Köprüsü Dünyanın en uzun köprüsü olacak ve köprü uzunluğu toplam 3.860 metre, viyadüklerle 5 kilometre olacak. 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üst geçit köprüsü proje dahilinde yapımı gerçekleştirilecek. Köprü geliş ve gidiş 3’er olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak.

Tamamlandığında 16 yıl boyunca inşaa eden firma tarafından işletilecek olan köprü ve otoyol projesi 5.5 yılda tamamlanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..