1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yolları için hızlandırma genelgesi Resmi Gazete'de

Yapım ve projelendirme çalışmaları devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yolları için işlerin hızlandırılması, kamulaştırma ve diğer ayrıntılar için Başbakan Yıldırım'ın genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yolları için hızlandırma genelgesi Resmi Gazete'de
Editör: Hakan A.
16 Haziran 2017 - 07:49

Türkiye'nin en büyük köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yollarının yapımı için Başbakanlık'tan flaş genelge yayımlandı. Genelge esmi gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 16 Haziran 2017 - İstanbul

Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan ve yapımı için geri sayımın başladığı 1915 Çanakkale Köprrüsü ve bağlantı yolları projesinin hızlandırmasını içeren yeni bir genelge Başbakan tarafından yayımlandı.

Konuya ilişkin resmi genelgede Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu,
Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü Dâhil) Kesimi Projesi ile İlgili 2017/11 Sayılı Başbakanlık Genelgesi yayımlandı.

Bu çerçevede 1915 Çanakkale Köprsü ve diğer tüm bağlantı yollarına ilişkin çalışmaların hızlandırılması, taşınmaz kamulaştırmaları, imar ve istimlak ile alakalı çalışmalar, gerekli bütçelerin ödeneklerin çıkartılması ve daha pek çok önemli konuda projenin hayata geçirilmesi adına işlerin hızlandırılmasında Başbakan Binali Yıldırım'ın genelgesiyle yeni döneme girildi.

Başbakan Yıldırım imzalı genelge bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Tamamlandığında Dünya'nın en uzunu ünvanına sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü 2023 hedefleri kapsamında aynı yılda açılışı gerçekleştirilecek. Maliyet olarak 10.3 milyar lira bedelle hayata geçirilecek dev köprü, bölgeye büyük değer katacak.

1915 Çanakkale Köprüsü Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara bölgesinin beşinci asma köprüsü olarak tasarlanan proje, Anadolu yakasında Lapseki Şekerkaya; Avrupa tarafında Gelibolu Sütlüce mevkisi arasına yapılacak. İki ayak arasındaki açıklık 2023 metre olarak tasarlanan 1915 Çanakkale Köprüsü Dünyanın en uzun köprüsü olacak ve köprü uzunluğu toplam 3.860 metre, viyadüklerle 5 kilometre olacak. 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üst geçit köprüsü proje dahilinde yapımı gerçekleştirilecek. Köprü geliş ve gidiş 3’er olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak.

Tamamlandığında 16 yıl boyunca inşaa eden firma tarafından işletilecek olan köprü ve otoyol projesi 5.5 yılda tamamlanacak.

İşte Baabakan'ın o genelgesindeki tüm maddeler ve ayrıntılarını buradan inceleyebilmek için Tıklayın 

1915 Çanakkale Köprüsü genelgesi

1915 Çanakkale Köprüsü

YORUMLAR

  • 0 Yorum