Reklamı Geç
2016 KPSS Tercih Kılavuzu ÖSYM son durum bilgileri - 15 Kasım

2016 KPSS Tercih Kılavuzu ÖSYM son durum bilgileri - 15 Kasım

Önlisans mezunu KPSS adayları bu habere dikkat! KPSS Önlisans tercih kılavuzu yayımlandı...2016 KPSS Önlisans tercih kılavuzu bilgileri indirme ve öğrenme...

15 Kasım 2016 - 07:20

Yüz binlerce kişi KPSS için ter dökerken KPSS ön lisans tercihlerine ilişkin kılavuzlar büyük merak konusu oldu.  KPSS tercihi yapmak isteyenler bu habere dikkat!

KPSS sınavlarından sonra vakit kaybetmeden KPSS Önlisans tercih kılavuzu ÖSYM’nin resmi internet adresi üzerinden yayınlanırken, sınava giren adaylar sonuçlara ve bölümlere göre başvuru yapabileceklerine ilişkin ilk bilgiler belirlenmiş oldu. KPSS sınavı sonrasında Nitelik kodlarına göre bölümlere ayrılan kılavuzda önlisans mezunları bu alanda dikkat etmeleri büyük önem arz ediyor.

KPSS İÇİN BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLACAK?

ÖSYM heüz net bir tarih belirlemezken konu hakkında prtaöğretim sınavının ardından sonuçlar yayınlandıktan sonra personel alımı başvuruları başlayabileceği ifade ediliyor. KPSS için  Başvurular zamanı geldiğinde (açıklandığı zaman) alakalı Bakanlıklar üzerinden gerçekleştirilebilecek.

EN FAZLA HANGİ ALANDA BAŞVURU ALINACAK?

Yüz binlerce vatandaş en fazla başvuru alınacak yerleri merak ederken, KPSS bekleyişi sürüyor. Diğer taraftan önlisans kılavuzundaki listeye bakıldığında en çok alınacak bölüm “Sağlık Teknikeri” olarak ön eçıktığını belirtmek isteriz. Başvuruda bulunacakların dikkate alması gerekenlerden Tablo 2A ve Tablo 2B dikkatlice incelendiğinde unvan olarak Sağlık Teknikeri yer alıyor. Diğer unvanlara dair alımlar Bakanlıklardan gelecek alımlara göre şekillendirileceği kaydedildi.

KPSS sınavı kapsamında yeni Personel alımında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirlediği “nitelik kodları” kılavuzun içinde bulabilirsiniz, hangi bölümden mezun olan aday hangi koda göre başvuru yapabileceğini hızlı online biçimde verilen .pdf dosyalarında bulunuyor. Aşağıdaki ÖSYM haber linkinde gözükmektedir.

- NİTELİKLİ KODLAR DOSYASI

PUAN ŞARTI VAR MI?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın hazırladığı sisteme göre puan şartı bulunmaktadır. Sınava giren aday istenen bölümlere başvuru yapabilmek için en az “70 puan” alma şartı konulmuştur. 70 puandan aşağı alınan puanlar geçersiz sayılacaktır.

Önemli hatırlatma: Puan şartı Bakanlıklar tarafından belirlenmektedir. Standart puan limiti 70’tir. 70 puandan aşağı veya yukarı istenen puan şartı Bakanlıklar tarafından belirlenmektedir.

- TABLO 2A

- TABLO 2B

Kaynak : Cnn Türk
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..