2018'e damga vuran gelişmeler!

2018 yılının sonlarına yaklaşırken, inşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelik bu yıla damga vuran önemli gelişmeleri sizler için toparladık..

2018'e damga vuran gelişmeler!
Editör: Hakan A.
18 Aralık 2018 - 09:25 - Güncelleme: 20 Aralık 2018 - 08:12

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, YouTube kanalında ilk videosunda 2018 yılını değerlendirdi. Sektörde yaşanan en son gelişmeleri sizler için derledik.

Hatice Kolçak / Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Aralık 2018 - İstanbul

2018 yılının sonlarına yaklaşırken bu yıla damga vuran önemli gelişmeleri sizler için toparladık.. Youtube'da kendi kanalımın ilk videosunu buradan izleyebilirisniz.
 
2 önemli teşvik yıl sonu bitiyor

 
Bu yıl geçici iki önemli teşvik sağlandı. Birinci Tapu alım satım harcı yüzde 4'den 3'e indi. İkincisi ise kdv oranı yüzde 18 olan konut satışlarında bu oran yüzde 8'e indirildi. Teşvikler 2018 yılı sonuna kadar geçerli.
 

İmar Barışı

 
8 Haziran'da yürürlüğe giren yasa son 50 yılın en önemli düzenlemesi olarak gösteriliyor. İmar barışı ile kaçak yapılar kayıt altına alınıyor.31.12.2017 den önce yapılmış yapı ruhsatı olmayan, kaçak yapılan tüm yapılar, kaçak eklenti alanları, toprak tapulu evler, yayla evleri, gecekondular kaçak katların tamamı İmar barışı ile tapu almaya hak kazandı. Tarihi yarımada, Çanakkale savaşları tarihi gelibolu yarımadası, boğazici ön görünümdeki yapılar, 3. kişilere ait özel mülkiyetli yerler ve sosyal donatı alanı olarak planlanmış yerler imar barışı kapsamı dışında bulunuyor. 13 milyon yapıyı ilgilendiren imar barışı 31 Aralık'ta son buluyor. İmar barışı ile öncelikle yapı kayır belgesi sonrada kat mülkiyetli tapu alınabilecek.
 

Gayrimenkul'de döviz ile alım satım ve kirala işlemi sona erdi.

 
Ağustos ayında dövizde ciddi anlamda değerlenme oldu. Sene başında 3.70 cıvarında olan dolar kuru birden 7 liraya yükseldi. Herşeyi olumsuz etkileyen bu durum özellikle dözviz üzerinden kiralama yapan kiracıları zor duruma soktu. Bunun üzerine kiracıları korumak ve piyasa dengelerini yakalamak adına önemli bir düzenleme yapıldı. 13 Eylül 2018'de resmi gazetede yayınlanan yeni düzenleme ile Türkiye'de yerleşik olan kişi ve kurumlar döviz üzerinden kiralama ve satış artık yapamayacak.
 

250 bin ABD doları karşılığı gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık verilmesi

 
İçerde durma noktasına gelen gayrimenkul satışlarının artırmak, yabancının ülkemize yatırım yapmasının önünü açabilmek için Eylül ayında yeni bir düzenlem yapıldı. Daha önce 1 milyon dolara gayrimenkul alan yabancı uyruklu vatandaşların TC vatandaşı olmalarının kolaylaştıran yeni düzenleme ile bu oran 250 bin dolara çekildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar 3 yıl satmamak kaydı ile 250 bin dolara satın alacakları gayrimenkul ile vatandaş olabilecekler. Bunun için bitmiş bir gayrimenkul almalarına gerek yok. Aralık ayındaki yeni bir düzenleme ile satış vaadi sözleşmesi yaparak da bu hakkı elde edecekler.
 

Kira artışı TÜFE'ye göre yapılacak

 
Borçlar Kanunu'na göre kira artışları ÜFE'ye göre belirleniyor. Ancak döviz kuru ve emtia fiyatlarına duyarlılığı yüksek olan ÜFE oranları son iki yıldır ikili haneleri yakaladı ve yüzde 20'lerin üzerine çıktı. Bunun üzerine tüketiciyi rahatlatan bir düzenleme yapıldı. Öncelikle Yeni Ekonomi Programında karşımıza çıktı bu durum. YEP'e göre kira artışları, ÜFE'den daha az artan TÜFE'ye göre yapılacak. Henüz mecliste olan teklif yasalaştığında hesaplama sistemi TÜFE'ye göre yapılacak.
 

Afet alanlarına tamamlama sigortası

 
Aralık ayında resmi gazetede yapılan yeni düzenleme ile 6306 Afet yasası kapsamında bulunan rezerv alanı ve riskli alanlarda uygulanacak projelerin inşaatını yapacak müteahhitleri artık Bakanlık belirleyecek.Bu Kanun uyarınca yapılacak anlaşmaların usul ve esasları ile riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında yürütülecek projelerin yapım işini üstlenecek yapı müteahhitlerinin sahip olmaları gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanımı ve mali durumu Bakanlık belirleyecek. Aynı zamanda bu kapsamda tamamlama sigortası veya Bakanlığın beliyeceği teminat ile projelerin tamamlanması garanti altına alınıyor.
 

İki önemli konut satış kampanyası yapıldı.

 
Ağustos ayının son günlerinde Türkiye için kazanç Vakti sloganı ile yeni bir konut satış kampanyası başladı. Durma noktasına gelen konut satışlarını artırmak stokları eritmek amacı ile yapılan kampanyada Emlak Konut projeleri başta olmak üzere, KİPTAŞ projeleri, GYODER, İNDER ve KONUTDER gibi önemki sektör derneklerine üye inşaat şirketlerinin projeleri kampanyada yer aldı. Konut kredi faizlerinin yüzde 2,5-3 lere geldiği bu dönemde müteahhitler kendi bünyelerinde 0,98 faiz oranı ile banka kredisi olmadan finasmanı yüklenerek kampanyaya katıldı.
 

Sosyal medya hesalarımızı takip edin!


EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak YouTube kanalı ve habere konu olan videoyu buradan izleyebilirisniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum