Konut kredisi kullanacaklar dikkat! 0.98 kredi faiz oranı Ziraat ve Vakıfbank'ta

Önce Ziraat bankası, şimdi de Vakıfbank... Konut kredisi kullanarak ev almak isteyenlere müjdeli haber geldi. İki banka konut kredisi faizlerini 0.98 egetirdi. İnşaat projeleri sayısı arttı. İşte Türkiye'de en uygun kredi faizi uygulayan iki banka...

Konut kredisi kullanacaklar dikkat! 0.98 kredi faiz oranı Ziraat ve Vakıfbank'ta
Editor: Gökay Demirezen
18 Aralık 2018 - 09:01

Gayrimenkul sektöründe yeni bir hareketlilik başlamış durumda. İki kamu bankası konut kredisi faiz oranlarını anlaşmalı inşaat firmalarına özel olarak 0.98'e indirmesi ile o inşaat firmalarının konut projelerinde hareketli bir döneme girildi. 2019 bitmeden Bankalar inşaat firmalarına büyük destek sağlamaya başladı. Nedeni ise tahsil eidilemeyen proje kredileri.. İşte haberin ayrıntıları...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Aralık 2018 - İstanbul


İnşaat ve gayrimenkul sektöründe 2019'a girmeden en son veriler gelmeye devam ederken, bankacılık sektöründe İnşaat firmalarına yönelik önemli bir adım atılmış durumda. İki kamu bankası, alacaklı oldukları inşaat firmalarının konut projelerine yönelik düşük kredi faizi uygulayacak. İlk adım Ziraat Bankası tarafından gelirken bir hafta içinde ikinci adım ise Vakıfbank'tan geldi. İki banka konut kredsi faizlerini 0.98'e çekti. Böylece Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı 120 ay için 0.98 olarak uygulanmaya başlarken, Vakıfbank SarıPanjur Konut Kredisi faiz oranı da aynı şekilde 0.98 olarak açıklanmış oldu.

İnşaat ve yapı sektörüne yönelik son veriler gelmeye devam ediyor. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, Satılık konut fiyat endeksi verilerine göre, bir önceki aya göre yüzde 0,30, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,65 oranda artış gösterirken gayrimenkul sektöründe bir toparlanma süreci başladığı vurgu dikkat çekti.

Diğer taraftan TÜİK tarafından açıklanan sektörel ciro endeksi verilerine göre 2018 ekim ayında İnşaat sektöründe cirolarında yüzde 23,5 oranında artış gösterildiği kaydedildi.

Bir başka önemli veri ise Türkiye İMSAD tarafından yayımlandı. İnşaat ve yapı sektörüne yönelik verilere göre, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre 1,82 puan geriledi ve 83,81 puan seviyesine gerilediği kaydedildi.

Genel olarak bakıldığında bir hareketlilik söz konusu. Son bir haftanın tartışmasız en önemli haberi ise iki kamu bankası tarafıdnan başlatılan konut kredisi faiz oranlarına yönelik indirim haberi oldu. Ziraat Bankası ve Vakıfbank, inşaat firması müşterilerine kullandırdıkları kredileri tahsil etmek amacıyla bu firmaların konut projelerine yönelik başlattığı 120 aya varan vadelere kadar 0.98 kredi faizi uygulamaya başlaması oldu.

Banka alacağını, inşaat firması borcunu kapatacak!


Konut satışlarında yaşanan yavaşlama nedeniyle inşaat firmalarının nakit sıkıntısına girmesi ile Bankalara biriken borçların çözümü bankalardan geldi. Ziraat Bankası ve Vakıfbank anlaşmalı inşaat firmaları için düğmeye bastı.

Kamu bankalarının bu önemli atağı sayesinde inşaat firmalarının borçlarından düşülmek üzere, kullandırılacak 0.98 oranlı konut kredisi faiz oranı sayesinde gerek inşaat firması, gerekse banka müşterilerine cazip bir fırsat daha sunmuş olacak. İndirim yapan bankalar ve inşaat firmaları alacak borç ilişkisinden bu sayede kurtulabilecekler. Bankalar alacaklarını uygun faiz oranları ile kredi kullandırarak inşaat firmalarından tahsil edecek ve inşaat firmaları ise bankalara olan borçlarını bu şartlarda kapatabilecek.

En uygun konut kredisi faiz oranı


Konut alımlarında ipotekli satışların kredi faizleri nedeniyle oldukça düşük seviyelerde olması nedeniyle çok fazla kullanım olmuyor. Konut kredilerinde psikolojik sınır yüzde 1 olarak biliniyor. Ziraat Bankası ile Vakıfbank şuan konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınırın altına düşüren ve piyasadaki en uygun faiz oranlarını veren iki kamu bankası oldu. Ziraat Bankası ve Vakıfbank 120 aya kadar 0.98 konut kredisi faiz oranını müşterilerine uygulamaya başladı.

Hangi projeler var?


Türkiye genelinde pek çok konut projesi bulunuyor. Ama bu iki kamu bankasının kredi kullandırdığı oldukça fazla inşaat firması bulunuyor. Hemen her ilde pek çok firma kamu bankalarından proje kredileri kullanmış durumda. Bu firmaları ve firmalara ait konut projelerini bankalardan öğrenmek mümkün. Aynı şekilde kampanya başlatan inşaat firmalarına sorarak 0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullandırılıp kullandırılmadığı öğrenilebilir.

Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.