2019 konut kredisi faizlerine ilk etki

Kredi faizlerinde yüksek oranlar nedeniyle ev alamayan tüketici için sevindirici haberi veren Ziraat Bankası, 2019 konut kredisi faiz oranlarına önemli etki edecek bir hamle gerçekleştirdi. Kredi faiz oranında 0.98 uygulamaya başlayan Ziraat, diğer kamu bankalarını da tetikleyebilir.

2019 konut kredisi faizlerine ilk etki
Editor: Hakan A.
15 Aralık 2018 - 17:04

Ziraat Bankası tarafından başlatılan konut kredisi faiz indirimi, 2019 yılı için kredi faiz oranlarındaki beklentiyi artırdı. İpotekli konut satışlarında her ay olduğu gibi bu ay da düşüş devam ediyor. Her ne kadar TÜİK verileri açıklanmasa da geçtiğimiz aylara bakarak bunu söylemek mümkün. 2019'a girmeye kısa bir süre kala konut kredisi faiz oranlarında hareketlilik başladı. Bazı bankalar şimdiden kredi faiz oranlarında indirimlerle yarışa başladı. Bu durum sayesinde düşük faiz ağlayacak olan bankalar ile anlaşma yapan inşaat firmaları konut projelerinde stoklarını eritebilecek önemli bir adım atılmış olacak. Peki Ziraat bankası dışında bankalarda kredi faizleri ne durumda? İşte konut kredisi faiz oranlarına ilişkin ayrıntılar.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Aralık 2018 - İstanbul


Konut kredisi faizlerini anlaşmalı konut projelerinde geçerli olmak üzere 0.98'e çekmesi ile Ziraat Bankası, konut satışları ve kredi kullanımı yukarı yönlü ivme kazandırmış oldu. Şimdiden olumlu bir hava piyasaya hakim olmaya başladı. Ziraat bankası ile çalışan inşaat firmaları ise durumdan memnun, çalışmayanlar ise çalıştıkları bankaların böyle bir faiz indirimi yapmasını bekleyecek. 2019'a kısa bir süre kala Ziraat Bankası'nın faiz indirim hamlesi sayesinde diğer bankaların da cesaretlenerek yeni adımlar atabileceği ve kreid faizlerinde indirimlerin sürebileceği uzman görüşlerine yansıyor.

Konut kredilşlarda 2018 yılında büyük kayıp yaşayan inşaat sektörü, faizlerin inmesini iple çekiyor. 2019 konut kredilerinde düşüş yılı olabilir. Pek çok firma konut satışında durgun süreçte, piyasaların açılmasını bekliyor. Kredi faizlerinde yapılacak indirimler sayesinde piyasaların kilit durumunun çözülebileceği belirtiliyor.

Ziraat Bankası tarafından anlaşmalı inşaat firmalarına sağlanan konut satışlarında uygulanacak faiz oranlarını 0.98 olarak açıklaması ile birlikte yeni bir hareketlilik başlamış durumda. Pek çok inşaat firması hazırlıklarını ve satış kampanyalarını hareketlendirmek için kampanyaya başlamak için geri sayımda. Ziraat Bankasının bu hamlesi konut sektöründe satışları ne kadar etkiler bilinmez ama, 2019 ile birlikte yeni indirimlerin geleceği konuşuluyor.

Bankalar konut kredisi kullandırmaktan kaçınıyor mu?


Son aylarda özellikle özel bankaların konut kredisi kullandırmaktan kaçındığı, kredi vermediği gibi bilgiler haber merkezlerimize geliyor.  Prestij sahibi, işi gücü yerinde, pek çok emlak yatırımı bulunan kişiler bazı bankalardan konut kredisi kullanamadıkları biliniyor. Bankalar kredi satarak en büyük gelirlerini sağlıyor. Ancak piyasalara yansıyan kredi kullandırmama durumunun gerçekliği ise ipotekli konut satışları rakamlarına her ay yansımaya devam ediyor. Bu da bazı bankaların kredi kullandırmaktan kaçındığının net göstergesi oluyor.

Peki şu sıralar en düşük konut kredisi veren bankalar hangisi? 


Ziraat Bankası Konut kredisi faiz oranları;

Öncelikli olarak 0.98 faiz oranı anlaşmalı inşaat firmalarının projelerine kullanılacak olan krediler için geçerli. Bu firmaları Ziraat bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz. 

100 Bin lira tutarında Ziraat Bankası'ndan kullanılcak konut kredisi faiz oranı 120 ay vade için 1.98 faiz uygulanırken, 500 Bin liraya kadar olan tutar için 120 ay vadeye yüzde 2.09 faiz oranı uygulanırken, 1 milyon liraya kadar olan konut kredisi kullanımı için 120 ay vadede 2.18 faiz oranı uygulanıyor.

Halkbank konut kredisi faiz oranları;

Halkbank tarafından müşterilerine sunulan 3 ay ertelemeli konut kredisi faiz oranlarına göre 100 bin liraya kadar yüzde 2.09, 500 bin liraya kadar yüzde 2.29 ve 1 milyon liraya kadar ise yüzde 2.39 faiz oranları ile konut kredisi kullandırılıyor.

3 ay erteleme fırsatıyla Tutar ve Ödeme Koşulları

100.000 TL'ye kadar kredinizi 120 ay vade ve %2,09 faiz oranı ile,
100.001-500.000 TL arası kredinizi 120 ay vade ve %2,29 faiz oranı ile,
500.001 TL’nin üzerindeki ihtiyaçlarınız için ise 120 ay vade ve %2,39 faiz oranı ile Bankamızdan alabilirsiniz.

Vakıfbank konut kredisi faiz oranları;

Kamu bankaları arasında konut kredisi faizleri en yüksek bankalar arasında yer alan Vakıfbank, 100.000 TL Kredi için alınacak ücretler; 354 TL taşınmaz rehin tesis ücreti ve 950 TL ekspertiz ücreti tahsil ederken, 120aya kadar 2.50 oranıdna faiz uyguluyor.
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.