2019'da konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılacak?

Kira artışı 2019 oranı belli oluyor. 2019'da TÜFE ile Yİ-ÜFE ile yapılacak kira artışı kafa karıştırırken, haberimizde hangi yöntemle kira artışı hesaplamasının yapılacağını ve güncel kira artış oranlarını bulabilirsiniz. İşte Ocak 2019'da konut kira artışı hesaplamasının hangi oranlarla nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar...

2019'da konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılacak?
Editör: Hakan A.
03 Ocak 2019 - 06:40 - Güncelleme: 04 Ocak 2019 - 15:40

Bu sabah 3 Ocak itibariyle geçerli olacak konut kira artışı oranları hesaplaması için enflasyon rakamları beklenirken, kafa karışıklığına neden olan kira artışları nasıl yapılacak? Konutta kira zammı uyglayacaklar hangi metoda göre kira kontratına artışı yansıtacak? Yeni yıl 2019'da yıl boyunca on iki aya sürecek kira artış oranı hesaplamasını yaparken Yİ-ÜFE oranlarını mı, TÜFE oranlarını mı kullanacak? İşte ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiren haberin ayrıntıları.

Hatice Kolçak / Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Ocak 2019 - İstanbul


Konutta kira artışı Yİ-ÜFE'ye göre yapılıyor. Enflasyonun iki haneli rakamlara ulaşmasından sonra son iki yıldır yüzde 24'lere çıkan Yİ-ÜFE oranından dolayı zorlanan kiracıları korumak amacıyla Eylül ayında Orta Vadeli Plan içinde kira artışının TÜFE'ye göre yapılması kararı alınmıştı.Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)'ne göre yüzde 10 cıvarında daha düşük bir oranda aylık olarak çıkıyor. Bu da kiracılar için yüzde 10 daha düşük kira artışı yapmak anlamına geliyor.
 
2019'a girerken kira artışının TÜFE'ye göre hesaplanması için resmi olarak henüz bir düzenleme yapılmadı.Kiracı için büyük avantaj sağlayacak TÜFE artış oranının kullanılması için Borçlar Kanunu'nda düzenlenme yapılması gerekiyor. Çünkü Kira artışı Borçlar Kanunu 344. maddesinde yer alan artış oranına göre yapılıyor. Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre kira sözleşmelerinin yenileneceği dönemde uygulanacak artış bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirleniyor.Uygulamada ÜFE'nin 12 aylık ortalaması kira artışında kullanlıyor.
Hatice Kolçak YouTube kanalında kira artışı 2019'da TÜFE mi ÜFE mi? sorusunun yanıtını verdi. İzlemek için tıklayın. (Hatice Kolçak YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.)

Hatice Kolçak YouTube kanalında kira artışı 2019'da TÜFE mi ÜFE mi?

  Gözler bu sabah açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrilirken, Ocak ayının ilk günlerinde açıklanacak ÜFE ve TÜFE oranlarının ne kadar geleceği büyük merak konusu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2019-2020 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Planda yer alan ve Eylül ayında açıklanan kira artışının TÜFE'ye göre belirlenecek olmasından dolayı resmi düzenleme yapılmadığından ev sahipleri ÜFE artış oranlarını kullanabiliyor. Ancak bu durum ÜFE'de ki yüksek artıştan dolayı kiracıları zor duruma sokuyor.
 

Günün önemli diğer emlak haberleri;- 2019 işyeri kira geliri beyan sınırı belli oldu

- 2019 yılı konut kira geliri istisna oranı açıklandı

- Emlak Vergisi 2019 artış oranı


2019'da konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılacak?
 
ÜFE' de ki artışın yüzde 24'leri yakalamasından dolayı son aylarda kiracı ve ev sahipleri karşılıklı mutabakat ile ÜFE'nin altında bir rakam ile veya TÜFE artış oranıda artış yapabiliyor. Ancak resmi düzenlemenin yapılmamasından dolayı bu her zaman gerçekleşmiyor.

2018 yılında Eylül, Ekim ve Kasım aylarında gerek Yİ-ÜFE gerekse TÜFE rakamlarını merak edenler için işte son iki ayın Yİ-ÜFE ile TÜFE oranları. (Oniki aylık ortalaması ve kira artışında uygulanacak gerçek geçmiş ay rakamlarıdır.)

- 2018 yılı Ekim konut kira artışı oranlarını görmek için tıklayın

Yİ-ÜFE:%21.36          /       TÜFE:  %13.75

- 2018 yılı Kasım konut kira artışı oranlarını görmek için tıklayın

Yİ-ÜFE: %25.52          /       TÜFE: %15.63

YORUMLAR

  • 0 Yorum