2020 konut kira geliri istisna oranı ne kadar?

Emlak ve gayrimenkulü olup kira geliri elde edenler için flaş gelişme! Mülk sahipleri için 2020 konut kira geliri istisna oranı ne kadar olacak?

2020 konut kira geliri istisna oranı ne kadar?
Editör: Hakan A.
30 Aralık 2019 - 21:32

Mülk sahipleri için en önemli ödemeler arasında yer alan kira geliri istisna oranları 2020 yılında ne kadar olacak? 2020'de geçmiş yılda kira geliri elde edenleri kapsayan ve istisna olacak olan oranı ne kadar? Vatandaş için önemli olan bir diğer önemli bilgi ise, kira geliri beyanı hangi ay başlayacağı ve nasıl ödeneceği. Kimler bu yıl konut kira geliri istisnasından yaralanabilecek? İşte 2020'ye girerken emlak ve gayrimenkul sahipleri için kira geliri istisnasına ilişkin bilgiler.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 30 Aralık 2019 - İstanbul


2019 yılı için kira geliri istisna rakamları sene başında açıklanmıştı. Şimdi ise 2020 yılında uygulanacak kira geliri istisna oranında. İşte tüm ayrıntıları ile 2020 için geçerli olacak istisna oranı tutarına dair bazı önemli detaylar.

Ülke genelinde kayıtlı mülk sahipleri için merakla beklenen 2020 konut kira geliri istisna oranları açıklanıyor. Çok sayıda mülk sahibinin merakla beklediği, 2020 sonuna kadar uygulanacak kira gelirleri elde edenler için kritik rakamlar belli oluyor.Kira geliri beyan süreci ne zaman başlıyor?

Mülk sahipleri tarafıondan yakından takip edilen kira geliri beyan süreci ne zaman başlıyor sorusu sık sorulan sorular arasında. Merak edenler için 2020 yılında kira geliri beyanı ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı Mart 2020. Kira Geliri olanlar her yıl Mart ayında bir önceki sene elde ettikleri kira gelirleri için kira geliri beyanı vermek zorundalar. Beyan her yıl 1 Mart tarihinden başlangıç olmak üzere, 25 Mart tarihine kadar süreç devam etmekte. Beyan edilen tutarın ödemeleri ise Mart ve Temmuz aylarının sonu olmak üzere iki eşit taksit olarak ödenebiliyor. Diğer taraftan, Gelir İdaresi tarafından hazırladnan "Hazır Beyan Sistemi" ne giriş yapılarak 7/24 verilebiliyor.Yurt dışında yaşayan ancak Türkiye'de konuttan kira geliri elde edenlerinde kira geliri beyanı vermeleri gerekiyor. Ocak 2020'de açıklanacak olan Kira Geliri istisna oranı rakamı ile birlikte, mülk sahipleri gelir beyanında bulunabilecekler.

GİB hazır beyan sistemi giriş

Kira Geliri istisna oranı 2019'da ne kadardı?

2019 yıl başı itibariyle belli olan 2019 yılına ilişkin konut kira geliri istisna oranı 5.400 lira olarak belirlenmiş ve mülk sahipleri beyanlarını bu rakama göre GİB Hazır Beyan Sistemi ile beyan ederek ödemeleri gereken günlerde ödemişlerdir.

Kira geliri ile alakalı önemli bazı bilgi ve haberler okumak, daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda verilen linklerde yer alan içeriklere göz atmanızı tavsiye ederiz.


2019 işyeri kira geliri beyan sınırı belli oldu

Süre 2 Nisan'da doluyor!Ev sahipleri kira gelirlerinden nasıl vergi beyan edecekler? Videolu örnek hesaplama

Kira geliri beyanı vermeyene ceza

2018 Kira Geliri Beyanında; Konut İstisna Oranı ve işyeri beyan sınırı nedir?

10 Madde'de 2018 Kira Geliri Beyanı püf noktaları

Önemli Hatırlatma: 2020 yılı boyunca uygulanacak Konut Kira Geliri İstisna Oranı Tutarı belli olmasıyla emlakpencerem.com sayfalarında ve bu haber içerisinde detaylar paylaşılacak.


Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum