2021 DASK zamlı tarifesi ne kadar belli oldu

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) 2021 yılı zamlı tarifesi açıklandı. Buna göre işyeri ve konut sahiplerini yakından ilgilendiren 2021 yılında uygulanacak DASK ücreti açıklanmış oldu.

2021 DASK zamlı tarifesi ne kadar belli oldu
Editör: Hakan A.
19 Ocak 2021 - 17:26
Başta iş yerleri olmak üzere, konutlarda uygulanacak DASK hizmetinde 2021 yılı zamlı ücret tarifesi güncellendi. Türkiye genelinde milyonlarca yapıyı ilgilendiren, her depremde konuşulan ve tartışılan DASK sigortası 2021 yılında zamlı olarak vatandaşın cebine yansıyacak. Peki DASK almak isteyen ev sahibi ve iş yerleri için hesaplama nasıl yapılır? Merak edenler için 2021 DASK tarifesi, DASK teminat tutarı, ve tüm bilgileri hesaplaması ile birlikte emlakpencerem.com farkıyla haberimizden öğrenebileceksiniz. 2021'de uygulanacak zamlı DASK ücretleri ve hesaplama birim tutarı ücretleri haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Ocak 2021 - İstanbul 


Türkiye genelinde işyerleri ve konutlarda uygulanacak 2021 yılı Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ücretleri zamlı oarak yıl boyunca satın alınabilecek. Her il ve ilçede farklılık gösteren DASK hesaplama yönteminde Büyükşehirler daha fazla ödeyecek.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği kapsamında 2021 DASK ücret ve tarifelerine zam yapıldı. Söz konusu DASK primlerinde artış ve hesaplamalara yansıtılacak bedeller açıklanmış oldu. Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinin 3 üncü maddesinde yer alan “240 bin TL” ibaresi “268 bin TL” olarak değiştirildi.

Zorunlu Deprem Sigortası 2021 tarifesine zam yapıldı

2021 DASK HESAPLAMASI

Zorunlu Deprem Sigortası hesaplaması 2021 yılında DASK resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Hemen aşağıda örnek bir hesaplama ile 140 metrekare büyüklüğünde olan dairenin DASK prim ücretini görebilirsiniz. Eviniz veya işyeriniz için DASK sigorta primini hesaplamak için kurumun internet sitesinden faydalanabilirsiniz.

İSTANBUL ATAŞEHİR İÇİN HESAPLAMA

İl ve ilçe bazında fiyatların değişiklik gösterdiği DASK uygulamasında İstanbul'da Ataşehir ilçesinde 140 metrekarelik bir konut için yaptığımız hesaplama şu şekilde;

istanbul ataşehir konut dask hesaplaması

İstanbul'da Ataşehir İlçesinde 140 metrekare büyüklüğünde bir konut için ödenecek DASK sigorta pirimi 279 TL olarak hesaplanıyor. Sigorta bedeli ise 177 Bin 520 TL olarak önümüze çıkıyor. Ayrıca hesaplamada DASK tarafından yüzde 10 tutarında bir indirim sizleri bekliyor.

DASK Teminatları Nelerdir? 

Depremden kaynaklı konutta oluşacak her türlü hasar her yıl yeniden belirlenen azami tutara kadar teminat altındadır. 2020 yılında zorunlu deprem sigortasının azami karşılayacağı tutar 268 bin TL olarak 2021 yılında uygulanması kararlaştırılarak Resdmi Gazete ile ilan edildi. 

Türkiye deprem kuşağında olan ve hemen her gün bir il ve ilçesinde deprem meydana gelmektedir. Son olarak İzmir ve Elazığ depremleri ise DASK'ın ne kadar önemli olduğunun önemli bir göstrgesi olmuştu. Diğer taraftan yağışlar nedeniyle yaşanan sel felaketlerinde DASK bir kez daha öne çıkmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum