2021'de uygulanacak işyeri kira geliri beyanı üst sınırı belli oldu mu?

Türkiye'nin 81 ilinde kayıtlı işyeri sahipleri için önemli olan ve bir önceki yılın gelirleri ile ödenen kira geliri beyan sınırı 2020'de ne kadar olacak? 2020 yılı işyeri kira geliri beyan sınırı açıklandı mı, kaç TL olacak?

2021'de uygulanacak işyeri kira geliri beyanı üst sınırı belli oldu mu?
Editör: Hakan A.
03 Ocak 2021 - 18:18 - Güncelleme: 03 Ocak 2021 - 19:02
Türkiye genelinde milyonları ilgilendiren işyeri kira beyanları için önemli rakamlar belli olacak. İşyeri sahipleri için kritik sene 2021 başlarken, yeni açıklanacak olan rakamlar merakla bekleniyor. İşyeri ve dükkanlardan kira geliri elde edenler için 2021'de verilecek olan kira beyanları rakamlar baçıklandı mı? Türkiye genelinde emlak ve gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları belli oluyor. Çok sayıda mevcut işyeri olarak kiraya verilen mülkler için beyan edilecek tutar belli olacak. İşyeri sahiplerini yakından ilgilendiren, 2021'de uygulanacak kira geliri beyanı üst sınırı açıklandı mı? 2021'de işyeri olanlar için kira geliri beyanı üst sınırı kaç TL olarak hesaplanacak? 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Ocak 2021 - İstanbul


2020'nin sona ermesiyle birlikte pek çok konuda zamlar ve artış oranları art arda açıklanıyor. Özellikle emlak ve konut tarafıdna mülk sahibi olan ve işyeri olarak kiralanan gayrimenkuller üzerinden elde edilen kira gelirleri için her yıl olmak üzere kira geliri beyanı yapılması zorunda. 2021 yılı ilk günleri geride kalırken, haftanın ilk iş günü Pazartesi bir önceke dair enflasyon verileri paylaşılacak. 2021'in ilk haftasında işyeri kira beyan sınırı için rakamlar açıklandı mı merak ediliyor.

 İşyerleri için kira geliri sisteminde istisna veya muafiyet bulunuyor. Diğer taraftan işyerlerinin kira gelirleri için beyan sınırı bulunuyor. Gelir İdaresi (GİB) Gelir Vergisi Kanunu çerçevesinde 94. maddesi der ki; "işyeri olarak kiraya verilen mülklerden elde edilen kira gelirleri üzerinden kiracı tarafından yüzde 20 oranında tevkifat/stopaj ödenmesi şartı bulunuyor. İşyerini kiraya veren gayrimenkul sahibi kira geliri beyanı verirken kiracı tarafından ödenen stopajı gelir vergisinden düşülür." Ödenen stopaj sayesinde ise, mal sahibi açısından büyük vergi avatanjı sağlanır.


Geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere 2021 yeni yılda işyerlerini kiraya verenler, beyan sınırı limitlerini yılın ilk haftasında açıklanıyor.  2020 senesinde gelir elde edilen işyeri sahipleri, yeni yıl 2021'de gelirini beyan ederken göz önüne alacakları işyeri beyan sınırı ile, mülk sahipleri belirlenecek olan rakamları merakla bekliyor. 4 Ocak 2021 tarihinde belli olacak yılın ilk verilerle birlikte mülk sahipleri yıl içerisinde işyerleri için kira geliri beyanında bulunabilecekler.

2020 YILINDA BEYAN SINIRI NE KADARDI?

Geçtiğimiz yıl 2019 yılında elde edilen kira gelirlerinde üst sınır 2020'nin ilk günlerinde açıklanmıştı. Peki 2020'de işyeri sahipleri için beyan sınırı ne kadar hesaplanmıştı?

2020 yılı işyeri kira geliri beyanı sınırı belli oldu 

2020 yılı işyeri beyan sınırı 49 bin TL oldu. 2020 yılında 49 bin TL ve üzeri işyeri kira geliri elde edenler beyan verecekler. Beyan sınırı üzerinde kira geliri olanlara istisna veya muafiyet bulunmuyor. Bu nedenle beyan sınırını aşanlar tamamı için beyanda bulunacaklar. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum