2021 otopark yönetmeliği geri sayım başladı

Milyonlarca binayı ve bu binalarda oturanları yakından etkileyecek 2021 otopark yönetmeliğinde geri sayım başladı. Buna göre 80 metrekare büyüklüğünden az olan 2 daire için 1 otopark alanı zorunlu olacak.

2021 otopark yönetmeliği geri sayım başladı
Editör: Hakan A.
20 Şubat 2021 - 18:08
Büyükşehirlerde artan otopark ihtiyacına çözüm olarak geliştirilen 2021 otopark yönetmeliği resmen yürürlüğe giriyor. Yeni binalar için zorunlu otopark alanları oluşturulacak. Türkiye'nin dört bir yanında yeni binalar için otopark yönetmeliği 2021 yılı Mart ayı sonu itibariyle zorunlu hale getiriliyor. Daha önce iki kez uzatılan otopark yönetmeliği kapsamında zorunlu tutulacak daireler ve binalar belli oldu. Yeni dönem resmen 31 Mart ile birlikte başlıyor.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 20 Şubat 2021 - İstanbul


Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde birden fazla aracı bulunan, otopark alanlarında sıkıntı yaşayanlar için yeni otopark yönetmeliği için çaloışmalar hızla sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2021 otopark yönetmeliği için geri sayıma başladı. Yeni binalarda zorunlu otopark alanları için metrekare büyüklükleri baz alıncak.

İstanbul başta olmak üzere, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde sıkıntılı bir duruma neden olan otopark sorununu minimuma indirecek yeni yönetmelikte geri sayım başladı. İstanbul'da neredeyse bazı yerlerde iki ve daha fazla otomobil sahibi olanlar bulunuyor. Giderek büyüyen otopark sorununa neşter vuracak yeni yönetmeliğin devreye girmesiyle birlikte en az 80 metrekareden daha küçük daireler için 1 otopark bulundurma zorunluluğu getirilmiş olacak.

OTOPARK YÖNETMELİĞİ 2017'DA YAYIMLANDI

Türkiye'nin tüm illeri için geçerli olan mevcut otopark yönetmeliği 2017'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Arada geçen süreçte 3 kez değişiklik geçiren otopark yönetmeliği, koronavirüs nedeniyle ise 2 kez ertelenmişti. Yapılan son erteleme ile birlikte 31 Mart 2021 otopark yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi için son gün. Bu tarihten sonra denetimler hızlanacak ve binaların otoparkları kontrol edilmeye başlanacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum