Reklamı Geç
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli güzergah bilgileri ortaya...

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli güzergah bilgileri ortaya çıktı

İstanbul trafiğine nefes aldıracak mega projelerden biri olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli 'nde yapılan ihale sonrasında en fazla merak edilen konu güzergah bilgileri netleşmeye başladı.

10 Nisan 2017 - 12:21

Yapımı ve tamamlanması büyük bir merakla beklenen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde yeni detaylar geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ihale sonrasında yavaş yavaş belli olmaya başladı. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Nisan 2017 - İstanbul

İstanbul trafiği için büyük önem arz eden yeni Mega proje "3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli" ile alakalı yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Proje kapsamında merka edilen güzergah bilgileri ortaya çıktı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihale kapsamında, teknik ve mali tekliflerin değerlendirilmesi süreci tamamlarken, "3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi" ihalesi kapsamında kazanan şirket açıklanırken,  Yüksel Proje A.Ş. tarafından etüt, proje ve mühendislik hizmetlerinin gerçekleştirileceği kesinleşti.

Dev projede gerçekleştirilen ihale sürecinin tamamlanmasıyla beraber 1 yıl içinde mühendislik projelerinin bitirilmnesi hedefleniyor. Türkiye'nin simge projelerinden biri olacak ve İstanbul Boğazı'nın altından geçecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yolların yer alacağı kaydedildi.

5 yıl sürecek!

Hat üzerinde her gün 6.5 milyon yolcu taşınacağı belirtilen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, Avrupa Yakası İncirli, Anadolu Yakası Söğütlüçeşme'ye toplam olarak 31 kilometre uzunluğa sahip olacak 14 istasyona sahip olacak hızlı metro sayesinde aradaki mesafe yaklaşık 40 dakikaya kadar düşeceği ifade ediliyor.

Avrupa Yakası'nda E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı'ndan başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu olarak tasarlandı.TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattına entegrasyonu sağlanacak.

3. Büyük tünel!

Yapımının başlamasıyla İstanbul Boğazı altında Marmaray ve Avrasya Tüneli'nden sonra hayata geçirilen 3'üncü büyük tünel olma özelliğini taşıyacak. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi tanıtım filmi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..