5 yemek kartı şirketine Rekabet Kurumu soruşturması

5 yemek kartı şirketine Rekabet Kurumu soruşturması

Türkiye'de son zamanlarda en çok konuşulan konular arasında yer alan yemek kartı şirketleri bu kez Rekabet Kurumu affetmedi. Sodexo, Multinet, Edenred, Winwin ve Setcard hakkında Soruşturma başlatıldı.

14 Haziran 2017 - 18:34

Son zamnalarda restorancıların yoğun şikayetlerine neden olan Türkiye'de faaliyet gösteren yemek şirketlerine Rekabet Kurumu soruşturma başlattı. Sodexo, Multinet, Edenred, Winwin ve Setcard gibi dev yemek kartı şirketlerine büyük cezalar gelebilir!

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 14 Haziran 2017 - İstanbul

Yemek kartı şirketleri olarak bilinen ve komişsyonla çalışan Sodexo, Multinet, Edenred, Winwin ve Setcard gibi şirketler için Rekabet Kurumu harekete geçti ve yaptığı incelemelerle soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Konuya ilişkin resmi açıklama ise Rekabet Kurumu resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyuruldu. Söz konusu soruşturma kapsamında 5 yemek şirketi hakkında yasal işlemler işletilecek. Diğer tarftan ise restoranlar boykot hazırlığı içinde. Yüksek komisyonlar, uzun vadeli para gönderileri nedeniyle isyanlarda olan restorancılar Ramazan Bayramı sonrasında boykot hazırlığı içerisinde olduklarını duyurdu.

Konuya işlişkn yapılan resmi açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş., Edenred Kurumsal Çözümler A.Ş., Network Servisleri A.Ş., Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş., Winwin Hizmet Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Set Kurumsal Hizmetler A.Ş. Hakkında Soruşturma Açıldı
Sodexo Motivasyon Çözümleri A.Ş. (güncel ticari unvanı Sodexho Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş.) ile Accor Servisleri International A.Ş.’nin (güncel ticari unvanı Edenred Kurumsal Çözümler A.Ş.) ihalelerde danışıklı hareket etmek, ihaleleri ve müşterileri paylaşmak, satış şartlarını birlikte belirlemek ve rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, ayrıca yemek kuponu/kartı sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin ortak hareket ederek restoranlardan %7 ile %10 arasında değişen yüksek oranlarda komisyon aldıkları, yemek kuponu/kartı sağlayıcısı firmaların, lokanta, restoran ve büfeler ile yaptıkları anlaşmalarda güçlü taraf olarak kendi lehlerine haksız kazançlar sağlayarak, bu işyerlerini zor duruma düşüren piyasa koşulları oluşturdukları, bu kuponların para gibi tedavülünün işçi ücretlerine ve iş verimliliğine olumsuz etkilerinin bulunduğu iddialarını içeren başvuruyu, Danıştay 13. Dairesi’nin kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

Daha önce bahse konu şikayet nedeniyle yapılan önaraştırmada söz konusu uygulamalar incelenmiş, 01.07.2010 tarihinde 10-47/862-299 sayı ile şikayetin reddine ve soruşturma açılmamasına karar verilmişti. Ancak anılan Kurul kararı Danıştay 13. Dairesinin, 28.12.2016 tarih ve 2010/4565 E., 2016/4508 K. sayılı kararı ile iptal edildi.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 15.05.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, ilgili mahkeme kararında belirtilen hususları dikkate alarak, 4054 sayılı Kanun'un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak aynı Kanun’un 41. maddesi uyarınca;

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş.Edenred Kurumsal Çözümler A.Ş.Network Servisleri A.Ş.Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş. Winwin Hizmet Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.Set Kurumsal Hizmetler A.Ş. 
hakkında soruşturma açılmasına 17-16/224-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi ise hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır.

*Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..