6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi isyanı

Kamu bankalarınca 6 ay ertelemeli 10 Bin TL'ye kadar ihtiyaç kredisi kapsamında yanıtları hala gelmeyen vatandaşlar ve kredi çıkmayan vatandaşlar sesini duyurmaya çalışıyor. 5 Milyona yakın başvurunun yapıldığı temel ihtiyaç destek kredisi başvurularında çok sayıda vatandaşın kredi yanıtları gelmedi.

6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi isyanı
Editör: Hakan A.
02 Mayıs 2020 - 12:41 - Güncelleme: 14 Mayıs 2020 - 23:43
Türkiye'nin dört bir yanında vatandaş evinde koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu bir yaşam sürmeye devam ederken, karantina süreci boyunca işini kaybeden, iş yerini kapatan vatandaşa destek hükümetin ekonomik destek paketleri ile geldi. Nisan ayı ile birlikte başlatılan, milyonlarca vatandaşın başvuru yaptığı, temel ihtiyaç destek kredisi başvuruları ise hala devam ediyor. Nsan ayı başında temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapanlara ise hala bir yanıt gitmiş değil. Pek çok vatandaş ise kredisini kullanmış durumda. Henüz kredi olumlu, olumsuz yanıt alamayanlar ise isyanda.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 2 Mayıs 2020 - İstanbul


5 Mlyon civarı bir başvuru olduğu belirtilen temel ihtiyaç destek kredisi vatandaşa adeta can suyu olurken, kredi başvurusu olumsuz yanıtlananlar ve kredi başvuru sonuçları henüz gelmeyenler kara kara düşünüyor. Ev kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödeyemeyen vatandaş ise son çare twitter üzerinde sesini duyurmaya çalışıyor. Vatandaş Nisan ayı başında başvuru yaptığı kamu bankalarından olumlu, olumsuz kredi yanıtı bekliyor.

VATANDAŞ İSYANINI #DEVLETİMSESVER ETİKETİ İLE TWİTTER ÜZERİNDEN DUYURUYOR!


Ekonomi destek paketleri nedeniyle milyonların başvuru yükünü üstlenen 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, başta 6 ay ertelemeli, 36 ay vadeli, 0.49 faizli 5 Bin TL, 7.500 TL ve 10 Bin TL kredi başvurularını almaya devam ediyor. Diğer taraftan esnaf ve sanayici için kredi çalışması yapan kamu bankaları tam kapasite, geceli gündüzlü vatandaşın kredi taleplerine yetişmeye çalışıyor. Büyük yoğunluk yaşanan kredi taleplerini yurt genelinde şubeler ve merkez şubeler tarafından özveri ile vatandaşa hizmet vermeye gayret gösteriliyor. Yaşanan yoğunluğun devam ettiği süreçte, kredi başvuru sonuçlama süreçlerinin uzaması ise vatandaşın elini kolunu bağlıyor. Çaresizce evinde oturan vatandaş, devletin tüm sosyal hizmetlerine başvuru yapıyor. 


- Kamu Bankalarından kredi açıklaması!


Sosyal medya twitter üzerinden #BeratBeyKredi tagı ile sesini duyurmaya çallışan vatandaşlar ise kredi başvurularının hala değerlendirmede olduğunu, uzun süredir kredi yanıtı gelmediğinden şikayetçi. Kredi süreçleri ile yakından ilgilenen Hazine ve Maliye Bakanlığı ve devletin pek çok kurumu yapılan şikayetleri dikkate alarak kamu bankalarını bilgilendiriyor. Bu hassas süreçte temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ve evinde çaresizce yardım bekleyen vatandaşı bir nebze rahatlatacak kredi sonuçlarının Bayrama kadar hızla iletilmeye devam edeceği gelen bilgiler arasında. Her hafta kredi başvuru yanıtını alan yüz binlerce vatandaş kredisini kullanmaya devam ediyor.


Milyonların başvuru yaptığı kamu bankalarında yaşanan yoğunluğun bir müddet daha devam etmesi bekleniyor.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • İzzet
  1 yıl önce
  Bende Başvurdum olumsuz cevap geldi. Etrafımda soruyorum kim aldı diye kimseyi göremiyorum.rnHerhalde bilindik insanlara veriliyor yazık.
 • FIKRET
  1 yıl önce
  Geç cevap almak,hele birde olumsuz olması durumunda kirası elektriği biriken işçi bir insanın psikolojisini dusunebiliyormusuniz
 • tufan
  1 yıl önce
  ben 2 nisanda vakıfa bşvurdum ses yok
 • Ahmet yücel
  1 yıl önce
  3 nisânda başvuru yaptım ziraat e ne olumlu ne olumsuz cevap yok
 • Ümit adnan ağırkaya
  1 yıl önce
  Bende başvurdum 10000 tl için ama 3000 tl verdiler kıredi kartı patlatmış kıredi borcunu ödememiş icraya verilmiş beylere 10000 tl kıredi verildi biz senelerden beri birçok kıredi çekip hepsini günü gelmeden ödediğimiz halde 3000 tl verdiler bu haksızlık. Ve üstüne kıredi kartı kitlediler madem ödeyemeyeceğimizden korkuyonuz kıredi kartını niye veriyonuz . Bide 2000 tl faizsiz nakit avans veriyormuşlar kıredi kartına. Tabiki kartı iptal ettirdim