Kamu Bankalarından kredi açıklaması!

3 Kamu Bankası tarafından kullandırılan temel ihtiyaç destek kredisine ilişkin en son rakamlara dair açıklama geldi.

Kamu Bankalarından kredi açıklaması!
Editör: Hakan A.
02 Mayıs 2020 - 14:58
Koronavirüs salgın döneminde hükümet tarafından sağlanan ve devlet tarafından desteklenen temel ihtiyaç destek kredisi başvurularına ilişkin son dakika açıklaması kamu bankalarından geldi. Kamu bankaları, şimdiye kadar yapılan başvuru rakamları ile kullandırılan kredilere ilişkin son verileri paylaştı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 2 Mayıs 2020 - İstanbul


Milyonların başvuru yaparak kredi kullandığı kamu bankaları tarafından sağlanan 6 ay ertelemeli bireysel temel ihtiyaç destek kredilerinde şimdiye kadar kullandırılan kredi miktarı açıklandı. Bankaların yaptığı açıklamada, Kamu bankaları, son dönemde 4,5 milyondan fazla vatandaşa toplam 27 milyar lira tutarında kredi tahsis ettiği kaydedildi.

6 ay ertelemeli, 36 ay vadeli, yüzde 0.49 faiz oranı ile, azami 3 Bin TL ile 10 Bin TL'ye kadar kullandırılan temel ihtiyaç destek kredileri için süreç devam ediyor. Başvuru yapmak isteyenler Halkbank, Ziraat bankası ile Vakıfbank internet siteleri üzerinden hızlıca başvuru yapabilecekler. Diğer taraftan kredi başvuru yanıtı gelmeyen pek çok vatandaş ise 30 gündür başvuru yanıtının gelmemesinden ötürü bankalardan açıklama beklemeye devam ediyor.


Ekonomik İstikrar Kalkanı hamlesinde bulunan Hükümet, devlet destekli kredileri ile milyonlara evde oturdukları dönemde kredi desteği sağladı. Kamu bankaları üzerinden kredi başvurusunda bulunan vatandaşların yüzde 86'sına kredi kullandırıldığı ifade edildi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada, kişi başına kullandırımın ortalamasının 6 bin lira olduğu gelen bilgiler arasında.

Konuyla alakalı yapılan açıklamada, hanehalkı geliri 5 bin liranın üzerinde olanlar, haneden 1 kişinin başvurusu kabul edildiği için çiftlerden birinin, Kredi Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilerin, yardım ve desteklerden istifade edenlerin başvurularının kabul edilmediğinin altı çizildi.

Aynı zamanda birden çok kamu bankasına başvuranlardan da birisinin talebinin değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, takip borcu, protestolu senit ve senet borcu bulunanların ihtiyaç destek kredisi talebinin karşılanması için çözüm imkânı arandığı da belirtildi.
 


 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • hande
  11 ay önce
  ben destek kredisinde sunu anladim parasi olan alicak borcu olana redler yağacak herzamanki gibi icralık olanlara verilecek densede bu destek kredisi verilmicek buyüzdende basvuranlar bosuna ümitlenmesin
 • SUAT
  11 ay önce
  AYNEN SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ OLUYOR HİC İHTİYACI OLMAYANA VERİYORLAR BEN ŞAHİDİM
 • irfan şen
  11 ay önce
  10 nisanda baş vurdum halada bekliyorum vede umutluyum şu ana kadar öteleme dışında rnyardım alamadım ben % 60 parkinson hasdasıyım yürüme zorluğu cekmekdeyim imdi bu madii sıkıntı sitres yaratıyor bari haber verseler olmlu olmusuz