6306 sayılı Kentsel Dönüşüm kanununda yeni düzenleme

6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında riskli yapıların belirlenmesi ile alakalı önemli bir düzenleme yapıldı. İşte Riskli yapıların belirlenmesine ilişkin flaş değişiklikler.

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm kanununda yeni düzenleme
Editor: Hakan A.
16 Şubat 2019 - 07:51

6306 sayılı afet riski altındaki yapıların tespitine ilişkin kentsel dönüşüm kanunu kapsamında önemli bir düzenleme bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girdi. Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında riskli yapıların tespitine ilişkin değişikliğe gidildi. İlgili karar bu Resmi Gazete'de yayımlandı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Şubat 2019 - İstanbul


Kartal'da çöken bina sonrasında kentsel dönüşümde riskli yapıların belirlenmesine hız verilirken, diğer taraftan yasal düzenlemelere de gidiliyor.

Türkiye genelinde Bakanlık, Belediyeler ve özel sektör tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm çerçevesinde riskli yapıların belirlenmesinde önemli düzenlemeler yapıldı. Kentsel dönüşüm'de Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslarda yapılan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte son dakika haberin ayrıntıları.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: 6306 SAYILI KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 15/12/2012 tarihli ve 28498 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin Ek-2’si ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin geçici 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce hazırlanarak idareye elektronik yazılım sistemi üzerinden sunulmuş olan riskli yapı tespit raporları, Ek-2’de yer alan Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esasların, bu maddenin yayımı tarihinden önce yürürlükte olan hükümlerine göre incelenir ve neticelendirilir.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

Ekleri için tıklayınız.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum