8.5 milyon hektar alanda arazi toplulaştırması

Arazi toplulaştırması kapsamında DSİ tarafından hedef hektar büyüklüğü açıklandı. Buna göre 2023 vizyonu kapsamında yapılması hedeflenen büyüklük 8.5 milyon hektar alan...

8.5 milyon hektar alanda arazi toplulaştırması
Editor: Hakan A.
23 Ekim 2018 - 08:33 - Güncelleme: 23 Ekim 2018 - 08:36

Türkiye genelinde arazi toplulaştırmaları aralıksız devam ederken, DSİ'den çarpıcı rakamlar geldi. Kırsal kalkınmaya büyük katkı sağlamak için kolları sıvayan DSİ yeni hedeflerini açıkladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 23 Ekim 2018 - İstanbul


Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Türkiye genelinde 14,2 milyon hektar büyüklüğündeki alanın arazi toplulaştırmasına uygun olduğu ifade ediliyor. Kamulaştırma maliyetlerini düşürecek olan bu uygulama ile 2023 hedefleri doğrultusunda ülke genelinde 8.5 milyon hektar alanın arazi toplulaştırması yapılacağı kaydedildi.

Türkiye'nin dev projeleri arasında yer alan ve pek çok anlamda faaliyete geçirilen Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) bölgeleri için uygulanan arazi toplulaştırmalarında hayata geçirilen önemli yatırımlardan inşa edilen atık su şebekesi, foseptik kuyuları ve doğal arıtma sistemleri bölge halkına büyük katkı sağlamış durumda. Yörede hayatlarını sürdüren insanların hayat standartlarını iyileştiren önemli adımlardan oldu.

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 2023 vizyonu kapsamında 8,5 milyon hektar alanda modern sulama ve eş zamanlı olarak arazi toplulaştırma projelerini hayata geçirerek kırsal kalkınma hedeflerine katkı sunma hedefiyle çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Aydın açıklamasında, "Türkiye'de yaklaşık olarak 14,2 milyon hektarının arazi toplulaştırmasına uygun. 28 milyon hektar büyüklüğünde tarım alanı bulunan Türkiye'de verimliliği artırıcı tedbirlerin başında arazi toplulaştırması ve sulama gelmekte. Yapılan çalışmalarda şimdiye kadar 3,2 milyon hektar büyüklüğündeki alanda tapu tescil işlemleri tamamlandı. Bu yıl yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ'ye verildi. Daha önce yürütülen 356 arazi toplulaştırması ve tarla içi drenaj projesinin DSİ'ye devri gerçekleştirildi ve süratle çalışmalara başlandı. Devir işlemlerinin gerçekleştirildiği 28 Haziran'dan itibaren bu zamana kadar 90 milyon lira harcama gerçekleştirilerek 66 bin hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlandı. Ülkemizin 2023 vizyonu doğrultusunda öncelikle 8,5 milyon hektar alanda modern sulama ve eş zamanlı olarak arazi toplulaştırma projelerini hayata geçirerek kırsal kalkınma hedeflerine katkı sunmayı hedefliyoruz." dedi.

Aydın, bu kapsamda sahada yer alan köylere 5 bin 133 kilometre atık su şebekesi hattı döşendiğini ve bin 599 foseptik ve 200 doğal arıtma sistemi yapıldığını ifade etti.