Altan Elmas, TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart 2017 konut satış istatistiklerine ilişkin verilerini açıklaması sonrasında Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas önemli değerlendirmede bulunurken, "konut satışlarında yine bir rekora imza artılacak" dedi.

Altan Elmas, TÜİK konut satış istatistiklerini değerlendirdi
Editör: Hakan A.
24 Nisan 2017 - 15:05 - Güncelleme: 24 Nisan 2017 - 15:11

TÜİK tarafından bugün kamuoyuna açıklanan konut satış istatistikleri sonrasında sektörün önde gelen temsilcilerinden açıklamalar gelmeye başladı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Nisan 2017 - İstanbul

 Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, TÜİK'in bugün açıkladığı 2017 Mart ayına ilişkin konut satış rakamları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bugün açıklanan Mart ayı satış rakamlarından oldukça memnun olduklarını ifade eden Altan Elmas, "TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10 oranında artarak 128.923’e ulaştı. Öte yandan 2017’nin ilk çeyrek rakamları geçen yılın aynı dönemine göre %7,5 büyüyerek 326 bin konut satışı gerçekleştirildi. Sektör olarak ilk çeyreği çok iyi bir performans ile kapattık." dedi.

Rakamdaki artışa elbette ki 20 yıla uzayan vade kampanyasının etkisi yüksek olduğunun altını çizen Elmas, "Şubat ayında başlayan ve Mart ayı sonuna kadar devam eden kampanyanın satışlar üzerinde ki olumlu etkilerini yaşadık ve 240 aya kadar uzayan vadeler konutu daha ulaşılabilir hale getirdi. Tabi kredi faizlerinin 0.90 seviyesinde olması da konut alımlarına olumlu yönde etki etti." diye konuştu.

Verilere baktığımız zaman ilk kez satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 7,6 artarak 56 376 olurken, ikinci el konut satışları da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 11,9 artış göstererek 72 bin 547 oldu. Yabancıya konut satışı geçen yıla oranla yüzde 1 düşüş yaşasa da bu durumun önümüzdeki aylarda artışa geçeceğinin sinyallerini alıyoruz. 

2017 yılı sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza artacağını söyleyen Elmas, "Hükümetimiz sene başından bu yana sektörü rahatlatacak uygulamaları devreye aldı. Referandum sonrası ise hükümetimizden beklentimiz sektörün finansal derinliğinin artırılması yönündedir. Banka kredileri ile ilerleyen sektörümüzde Gayrimenkul Sertifikası gibi farklı enstrümanlar etkin bir şekilde devreye alınmalı… Ayrıca banka kredilerinin de yılsonuna kadar 1 seviyesinin altında kalması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum