Ankara Şehir Hastanesi açılışı yapılıyor

Türkiye sağlık alanında önemli adımları peş peşe atmaya devam ederken, şehir hastanelerine en büyüğü ve en yenisi Başkent Ankara'da açılıyor. Başkentin dev şehir hastanesi Ankara Şehir Hastanesi bugün hizmete açılıyor.

Ankara Şehir Hastanesi açılışı yapılıyor
Editör: Hakan A.
14 Mart 2019 - 07:30

Sağlıkta dev hastaneler ile vatandaşın her türlü probleminbi tek çatı altında modern ve yeni hastanelerde görmek için sağlık alanında reform gibi yenilemeler başlatan Hükümet, şimdiye kadar açılan şehir hastanelerinin en büyüğünü Başkent Ankara'da hizmete açıyor. Ankara Şehir Hastanesi açılışı bugün yapılıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Mart 2019 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle açılışı gerçekleştirilecek olan dev şehir hastanesi Dünya çapında ses getiren projelerden biri olmuş olacak. Avrupa'nın en büyüğü olarak dikkat çeken Ankara Şehir Hastanesi, dünyanın ise tüm birimleri tek seferde inşa edilen 3. büyük hastanesi olacak.

 Ankara Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak. Hizmete girecek olan hastane ile Türkiye, en büyük şehir hastanesine kavuşmuş olacak.

Ankara Şehir Hastanesi; Yozgat, Mersin, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir ve Manisa'nın ardından hizmete giren 9. şehir hastanesi olacak. Hasta kabulüne 7 Şubat'ta başlayan Ankara Şehir Hastanesinde, 104 bin poliklinik ve 17 bin acil muayenenin yanı sıra 2 bin 815 ameliyat yapıldı. Sağlık kampüsü tam kapasiteyle hizmete girdiğinde, günlük 30 bine yakın hasta kabulü öngörülüyor.

Hasta kabulüne 7 Şubat'ta başlayan hastane bünyesinde, ilk olarak Kalp ve Damar Cerrahisi, Genel Hastane, Nöroloji-Ortopedi, Onkoloji kuleleri hizmete açıldı.

Hasta kabulüne başlandığı günden itibaren 104 bin poliklinik ve 17 bin acil muayenenin yanı sıra 2 bin 815 ameliyat yapıldı. Hafta içi günlük 7 bin muayene, günlük ise 600 acil muayene gerçekleştirildi.

Toplam yatak kapasitesi 3 bin 633 olan hastanede, Genel Hastane 586, Kalp ve Damar Hastanesi 470, Nöroloji Ortopedi Hastanesi 506, Çocuk Hastanesi 555, Kadın-Doğum Hastanesi 518, Onkoloji Hastanesi 598, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri (YGAP) 100 ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ise 300 yatakla hizmet verecek. Ankara Şehir Hastanesinde, içerisinde tuvalet ve banyosu yer alan 2 bin 117 nitelikli hasta odası ve Türkiye'nin en özellikli ameliyatlarının yapılacağı, yüksek hijyen seviyesinde şartlandırılmış, uluslararası standartlarda donanıma sahip 131 ameliyathane yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum