Antalya'da konut fiyatlarına yüzde 42'lik korona artışı

Merkez Bankası'nın Ekim ayı için açıkladığı konut fiyat artışları Antalya'da yüzde 41.8 olarak açıklanırken, bölgeye İstanbul'dan akın akın göç yaşanıyor.

Antalya'da konut fiyatlarına yüzde 42'lik korona artışı
Editör: Hakan A.
20 Aralık 2020 - 17:34 - Güncelleme: 20 Aralık 2020 - 17:36
Salgın sürecinde konut fiyatlarında meydana gelen artış özellikle yazlık bölgelerde oldukça fazla hissedildi. Merkez Bankası'nın en son açıkladığı rakamlarda Antalya, Muğla illerinde yaşanan fiyat artışları dikkat  çekti. Vatandaş İstanbul'u terk etti, pandemi sürecini yazlık turizm bölgelerinde geçirdi. Ev fiyatları ise tavan yaptı. Türkiye'nin en büyük tatil bölgelerinin bulunduğu, pandemi sürecinde en fazla göç alan illerinden Antalya'da konut fiyatları pik yaptı. Ev kiraları ve satışlarında yaşanan artışlar Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi ile belli oldu. İstanbul'dan Antalya'ya göç devam ederken ev sahibi olmak isteyenleri fiyat artışları karşıladı. Artan talep nedeniyle kiralık daire bulmak zorlaştı.
 
Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi  - 20 Aralık 2020 - İstanbul


Konut fiyatları pandemi sürecinde bile bazı illerde artış hızı şaşırttı! Merkez Bankası'nın 2020 yılı Ekim ayı verilerinde öne çıkan konut fiyatları arasında Antalya ve bölgesi ilk sırada yer aldı. Konut fiyatlarında virüs salgınına rağmen artış yaşanması ve göç alması ile birlikte yaşanan hareketlilik sevindirdi.

Her sene milyonlarca turistin uğrak noktası illerimiz başında gelen Antalya'da konut fiyatları uçmaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2020 Ekim ayı konut fiyat endeksi verilerine göre Antalya ilinde fiyatlar yüzde 42'ye yakın bir seviyede gerçekleşirken rekor artışlar yaşandığı kaydedildi.  Antalya'ya göç eden, yeni bir ev almak isteyenler, ev kiralamak isteyenleri ise fiyat artışları karşıladı. Kasım ayı TÜİK konut satış verilerine göre yabancı ülke vatandaşları da Antalya'dan aldığı evlerle listenin ikinci sırasında yer aldı. Antalya genelinde ev kiralarında artışlar, satılık konutlar için de geçerli oldu. Fiyatlar artmaya devam ediyor.


Merkez Bankası'nın Ekim 2020 Türkiye Konut Fiyat Endeksi'ne göre, konut fiyatlarında son bir yılda yüzde 41.8'lik artış ile Antalya- Isparta- Burdur'dan oluşan Batı Akdeniz Bölgesi olarak öne çıktı.

SATILIK FİYATLARI, EV KİRALARI UÇTU

Antalya ve bölgesinde konut fiyatlarında artışlar sürerken, İstanbul'dan kalkarak ile göç eden vatandaşlar ise şimdiden yüksek fiyatlardan şikayet etmeye başladı. Uzmanlara göre konutta yaşanan artışın fiyatı ise kesinlikle yoğun göç. Özellikle koronavirüs süreci boyunca İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yaşayanlar, daha sakin, yazlık ve uygun fiyatları yerlere göç ederken. Salgın boyunca en fazla tercih edilen illerin başında Antalya ve bölgesinin olması nedeniyle kiralık konut fiyatları başta olmak üzere, satılık konut fiyatlarında artış oranları inanılmaz seviyelere yükselirken, kiralar ve satılık fiyatları uçmuş durumda.

2020 KONUT SATIŞLARINDA REKOR KIRDI

Koronalı günlerde devlet tarafından sağlanan en önemli imkanların başında şüphesiz kamu bankaları tarafından konut almak isteyenlere yönelik faizleri indirmesi oldu. Ev satışlarına büyük etki eden ev satışları 2020'de tarihi rekoru kıracak. 2020 için şimdiden beklentiler 1 Milyon 500 Bin adet konut satışı olarak öngörülüyor.

YABANCILAR ANTALYA'YA AKIN EDİYOR

Kasım ayında konut satışlarında Türkiye genelinde 112 Bin 483 adet konut satışı gerçekleştirildi. Ev hayali kuran vatandaşlar nakitle, senetle veya krediyle ev almaya devam etti. Yabancı yatırımcının vazgeçemediği Antalya'da konut satışları artışta. Kasım ayında yabancıya toplamda 893 adet konut satışı gerçekleştirildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum